Sa oled siin

Eesti ettevõtjad võivad toota sõjarelvi

13. Juuni 2018 - 15:54
Eesti ettevõtjad võivad toota sõjarelvi
Eesti ettevõtjad võivad toota sõjarelvi

Riigikogu võttis vastu relvaseaduse muudatuse, millega Eesti kaitsetööstusettevõtted saavad õiguse toota ja käidelda sõjarelvi, laskemoona ja lahingumoona.

Kaitseminister Jüri Luik sõnas, et muudatuse olulisus peitub kodumaistele kaitsetööstusettevõtetele sõjarelvade, laskemoona ja lahingumoona tootmiseks, transportimiseks, ladustamiseks, remontimiseks ning demilitariseerimiseks võimaluse loomises.

„Tegu on äärmiselt olulise muudatusega, millest võidavad nii Eesti majandus, julgeolek kui ka ettevõtjad,“ rõhutas Luik.

Kaitseministri sõnul on seni just relvastust ja laskemoona suures osas välismaalt hangitud, nüüd aga olukord muutub ning Eesti kaitsetööstusettevõtjate ekspordivõimalusedki suurenevad. 

„Relvade ja laskemoona käitlemise õiguse puudumine on pikalt olnud Eesti kaitsetööstuse murekoht, mis takistab kaitsevaldkonna arengut,“ lausus Luik.

Seadusemuudatusega kaasnevad ka nõuded ning sanktsioonid.

Tegevusluba väljastatakse ainult Eestis tegutsevatele ning registreeritud ettevõtetele ning ettevõtjad, omanikud, juhid, vastutavad isikud ja töötajad peavad läbima taustakontrolli.

Seaduseelnõus prognoositult taotleb esimese aasta jooksul luba viis kuni kuus kodumaist ettevõtet, järgnevatel aastatel üks kuni kaks ettevõtet aastas.

Lisaks võttis Riigikogu täna vastu seadusemuudatuse, mis võimaldab hakata taotlema kaitseväekohustuse täitmisest kõrvalehoidjate õiguste ja lubade kehtivuse ning väljastamise piiramist.

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee