Sa oled siin

Eesti plaanib panustada prantslaste missiooni Malis

11. Aprill 2018 - 15:29
Eesti plaanib panustada prantslaste missiooni Malis.
Eesti plaanib panustada prantslaste missiooni Malis.

Riigikogus läbis täna esimese lugemise eelnõu, mis võimaldab Eesti Kaitseväel panustada kuni 50 tegevväelasega Prantsusmaa sõjalisse operatsiooni Barkhane Mali Vabariigis Aafrikas.

„Eesti on panustanud aktiivselt rahvusvahelistesse sõjalistesse operatsioonidesse taasiseseisvumisest alates ning kindlustanud seeläbi ka meie enda julgeolekut,“ ütles kaitseminister Jüri Luik. „See on aidanud kaasa Eesti kujunemisele solidaarseks ja usaldusväärseks liitlaseks, kelle seisukohtadega arvestatakse,“ lisas Luik.

Eesti plaanib operatsioonil Barkhane osaleda kuni 50-liikmelise jalaväeüksusega soomustransportööridel ja toetuselemendiga. Rühma ülesanne saaks olema väekaitse, milleks teostatakse baasivalvet ja lähiala patrulle.

Scoutspataljoni baasil moodustatud rühm kuuluks Prantsusmaa üksuse koosseisu ning paikneks Gao välibaasis Malis.

Luige sõnul tihendab meie panustamine Prantsusmaa juhitud operatsiooni kahe riigi suhteid veelgi ning tugevdab Eesti positsiooni julgeolekuküsimustes nii NATO-s kui ka Euroopa Liidus. 

„Sündmused Aafrikas mõjutavad meid kõiki, seega ei saa jätta lõunast tulevaid ohte vaid lähemal asuvate riikide mureks. Nii peab ka Prantsusmaa meie regiooni julgeolekut jagatud mureks liitudes järgmisest aastast taas Tapal asuva liitlaste üksusega,“ märkis kaitseminister Luik.

Operatsioon Barkhane on Prantsusmaa juhitav operatsioon Aafrikas Saheli regioonis, mille eesmärk on regioonist lähtuvate eelkõige Euroopa suunaliste probleemide, nagu terrorism ja ebaseaduslik immigratsioon, ohjamine. Koos Eestiga on operatsioonil osalemisest teatanud ka Suurbritannia.

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee