Sa oled siin

Euroopa Liidu kaitseministrid: kaitsekoostöö tuleb viia uuele tasemele

7. September 2017 - 18:13
Euroopa Liidu kaitseministrid arutasid täna Tallinnas toimunud mitteametlikul kohtumisel Saheli ja Aafrika Sarve piirkonna julgeolekusse panustamist, kaitsekoostöö arendamist ning kaitsetööstuse suuremat rahastamist (foto: Annika Haas / EU2017EE)

Euroopa Liidu kaitseministrid arutasid täna Tallinnas toimunud mitteametlikul kohtumisel Saheli ja Aafrika Sarve piirkonna julgeolekusse panustamist, kaitsekoostöö arendamist ning kaitsetööstuse suuremat rahastamist.

Kaitseministrid olid üksmeelel, et Sahara-tagune Aafrika on kujunenud vägivaldse äärmusluse ja terrorismi kasvulavaks. Piirkond on Euroopa-suunalise rände lähtepunkt ja transiitkoridor.

Kaitseminister Jüri Luik ütles, et kuigi Aafrika võib olla Eestist geograafiliselt kaugel, on seal toimuva mõju Euroopa julgeolekule otsene. Ministrid tõdesid, et EL peab neile Aafrika piirkondadele andma arenguabi ning korraldama piirkonna stabiliseerimiseks vajadusel ka ühiseid missioone.

Ministrid arutasid ka uusi Euroopa kaitsealgatusi, mis peaksid tihendama ELi riikide kaitsekoostööd ja suurendama Euroopa sõjalist võimekust.

„Eesti, nagu paljud teised liikmesriigid täna siin, väljendas valmidust viia Euroopa kaitsekoostöö uuele tasemele ja ma julgen uskuda, et PESCO käivitumine Eesti eesistumise lõpuks on võimalik,“ ütles kaitseminister Jüri Luik.

Euroopa Komisjon otsustas tänavu esmakordselt rahastada liimesriikide kaitsevaldkondi Euroopa Kaitsefondist võimearendusprogrammiga. Liikmesriigid loodavad programmi tingimustes kokkuleppele jõuda novembriks.

Sõjalise võimekuse arendamiseks suurendatakse Euroopa kaitsekulutusi ja töötatakse välja alalise struktureeritud koostöö tingimused (PESCO ehk The Permanent Structured Cooperation). PESCO eesmärk on toetada NATO-t. Ühtlasi kohustab see liikmesriike panustama ELi lahinguüksusesse.

Kohtumise käigus toimus esimene Euroopa Liidu strateegiline küberõppus „EU CYBRID 2017“, mille käigus mängisid kaitseministrid läbi küberrünnaku stsenaariumi. Õppusel arutati poliitilise suunise üle küberrünnaku olukorraks Euroopa sõjaliste struktuuride vastu.