Sa oled siin

Luik: PESCO aitab tagada turvalisema Euroopa selle kodanikele

13. November 2017 - 15:44

Täna allkirjastasid 23 Euroopa Liidu liikmesriiki Brüsselis ühise tahteavalduse alalise struktureeritud kaitsekoostöö (PESCO) loomiseks.

Eestit esindasid allkirjastamisel kaitseminister Jüri Luik ja välisminister Sven Mikser.

“PESCO loomisega viivad liikmesriigid kaitsekoostöö uuele tasemele. Eesti aitas eesistujana Euroopa kaitsekoostööd algatada ning on olnud selle üks olulisemaid eestvedajaid. Tunneme heameelt, et läbirääkimistes jõuti ühtse arusaamani,” ütles kaitseminister Jüri Luik.

PESCO eesmärk on senisest enam tihendada kaitsekoostööd liikmesriikide vahel, julgustada suuremate kaitseinvesteeringute tegemist, hõlbustada sõjaliste võimete kättesaadavust Euroopa Liidu operatsioonideks, tugevdada liikmesriikide kaitsetööstust ja kõrvaldada võimelünki.

Kaitsekoostöös osalevad liikmesriigid kohustuvad Eestile olulise eesmärgina lihtsustama sõjalise varustuse ja üksuste transporti Euroopas.

Kaitseminister Jüri Luik rõhutas, et Euroopa Liidu liikmesriikide kaitsekoostöö tugevdab Euroopa võimekust NATO-s, mis jääb kollektiivkaitse nurgakiviks.

“PESCO loomine näitab ELi elujõulisust. Liikmesriigid tahavad ning suudavad kaitsekoostööd tehes saavutada nähtavaid tulemusi,” lausus Luik.

Ta lisas, et PESCO jääb avatuks kõikidele liikmesriikidele. „Tähtis on, et selle eesmärgid on saavutatavad riikide suurusest hoolimata,” lisas Luik.

PESCO loomise näol on tegemist Euroopa Liidu aluslepingu seni rakendamata artiklite elluviimisega. PESCOs osalevatele liikmesriikidele jääb suveräänne õigus juhtida oma riigikaitset ning PESCOs arendatud võimed hakkavad kuuluma liikmesriikidele, kes saavad neid kasutada enda soovil mis tahes formaadis, sealhulgas riiklike ja NATO vajaduste täitmiseks.

Allkirjastatud tahteavaldus anti üle Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgele esindajale Federica Mogherinile.

Euroopa Liidu Nõukogu hääletus PESCO loomiseks toimub tõenäoliselt detsembris.

Fotod tahteavalduse allkirjastamisest: https://tvnewsroom.consilium.europa.eu/photos