Sa oled siin

Luik: Rootsi on oluline julgeoleku tagaja meie regioonis

15. September 2017 - 18:06

Kaitseminister Jüri Luik kohtus täna visiidil Rootsi kaitseminister Peter Hultqvisti ja kaitseväe ülemjuhataja kindral Micael Bydeniga. Kaitseministrid arutasid kujunenud julgeolekuolukorra üle Läänemere regioonis ja alanud õppuste Zapad ning Aurora teemal.

Kohtumisel kaitseminister Peter Hultqvistiga rääkisid ministrid õppusest ‘Aurora 17’, mis on esimene suurem Rootsi kaitseväe õppus pärast 1990. aastate algust. Õppus toimub Gotlandi saarel ning Stockholmi ja Göteborgi ümbruskonnas. Eesti osaleb õppusel Kaitseliidu rühmaga Saaremaa malevast ning mereväe laevaga.

„Õppus ‘Aurora 17’ ning arengud Rootsi kaitsevaldkonnas annavad märku sellest, et Rootsi on selgelt tunnetamas suuremat rolli Läänemere piirkonna julgeoleku tagamisel,” ütles kaitseminister Jüri Luik.

Ministrid rääkisid ka Eesti ja Rootsi kahepoolse koostöö teemal kaitsevaldkonnas.

Kaitseminister Hultqvist andis kohtumisel ülevaate Rootsi valitsuse otsusest järgneva kolme aasta jooksul suurendada kaitsekulusid. Rootsi kaitsejõudude tugevdamiseks eraldab valitsus järgneva kolme aasta jooksul lisaraha 8,1 miljardi Rootsi krooni ulatuses. Samuti taastab Rootsi 2018. aasta algusest ajateenistuse. 

Visiidi jooksul kohtus minister Luik ka Rootsis resideeruvate ELi ja NATO riikide saadikutega, et anda ülevaade äsja Tallinnas toimunud Euroopa Liidu kaitseministrite kohtumisest ja Euroopa kaitsekoostöö arengutest. Luik ütles kohtumisel, et Euroopa kaitseministrid kinnitasid valmisolekut suuremaks koostööks kaitsevaldkonnas ning mainis, et alalise struktureeritud koostöö (PESCO) ning Euroopa kaitsefondi käivitumiseni loodetakse jõuda juba käesoleva aasta lõpuks.

Kohtumisel osalenud Rootsi kaitseministeeriumi kantsler Jan Salestrandi sõnul toetab Rootsi Euroopa suuremat kaitsekoostööd, kuid rõhutas, et see ei tohiks dubleerida NATO tegevusi.

Veel uudiseid samal teemal

15.10.2018|Kaitseministeerium

Kaitseminister Luik kohtus Itaalia kolleegiga

Kaitseminister Jüri Luik kohtus reedel Roomas Itaalia kaitseministri Elisabetta Trentaga, et arutada julgeolekuolukorda Euroopas ning koostööd NATOs.

Kaitseminister Luik rõhutas kohtumisel, et Eesti toetab NATOs 360-kraadist vaadet, kus iga liitlase julgeolekualastele vajadustele pööratakse võrdsel määral tähelepanu.

10.10.2018|Kaitseministeerium

Kaitseminister Luik kohtus Afganistani presidendiga

Kaitseminister Jüri Luik kohtus täna Kabulis Afganistani president Mohammad Ashraf Ghaniga, kellega rääkis Afganistani rahuprotsessist.

President Ghani tänas esmalt kaitseminister Luike ning Eesti kaitseväelasi panuse eest NATO juhitud väljaõppe- ja nõustamismissioonil Resolute Support.