Sa oled siin

Mikser: NATO peab vaatama pikemalt ette

25. Juuni 2015 - 11:12

Eile ja täna Brüsselis kogunenud Põhja Atlandi Nõukogu istungitel osalenud kaitseminister Sven Mikser rõhutas, et NATO kaitseplaneerimine peab vaatama kaugemale päevakajalistest sündmustest.

„Eesti jaoks on kõige olulisem, et NATO arendaks ettevaatavat planeerimist, mis annab pikaajalised sihid nii kiirreageerimisjõududele kui ka kogu alliansile tervikuna,“ ütles Mikser. „On selge, et Venemaa agressiivne välispoliitika ei ole kiiresti mööduv nähtus. Samas peab NATO vaatama ka näiteks lõuna suunast tekkivate võimalike ohustsenaariumite poole ning olema valmis neid tõrjuma, “ ütles kaitseminister.

NATO liikmesriikide kaitseministritest koosnev Põhja Atlandi Nõukogu vaatas üle möödunudaastasel Wales’i tippkohtumisel kinnitatud valmiduse tegevuskava (Readiness Action Plan, RAP) elluviimise plaanid, et järgmise aasta Varssavi tippkohtumise ajaks oleks planeeritud võimekused ka tegutsemisvõimelised.

Muuhulgas sisaldab RAP väga kiire valmidusega sihtüksuse (Very High Readiness Task Force, VJTF) ja liikmesriikides asuvate staabielementide (NATO Force Integration Unit, NFIU) loomist.

Kaitseminister Mikseri sõnul on oluline vaadata ka Varssavi tippkohtumisest edasi. „On väga tänuväärne, et allianss tegutseb aktiivselt Eestit ohustava agressiivse naabri suunal,“ ütles Mikser. „Kuid samavõrra tähtis on vaadata ka pikemalt ette, et need vastumeetmed areneksid edasi püsivateks teovõimelisteks struktuurideks.“

Täna Ukraina kaitseministri Stepan Poltorakiga kohtunud NATO kaitseministrid väljendasid solidaarsust Ukrainaga ning arutasid läbi võimalikud täiendavad toetusmeetmed. NATO on loonud Ukraina kaitsevõime tõstmiseks ühisrahastu, kuhu kõik liikmesriigid on kutsud panustama. Mitmed alliansi liikmed on otsustanud Ukrainat toetada kahepoolsete programmide kaudu, saates varustust ning pakkudes koolitusi eri valdkondades.

Eesti on õpetanud Ukraina relvajõudude meedikutele sõja- ja katastroofimeditsiini. Samuti on Ukrainale pakutud küberkaitse-alast koolitusprogrammi. 

Andres Sang
pressiesindaja
[email protected]
Telefon: 717 0167
Mobiil: 56 481 759