Sa oled siin

PRESSITEADE nr 31 Radarihankekonkursist

9. Aprill 2003 - 9:46
“Oleme üllatunud,” ütles radarihanget juhtinud Kaitseministeeriumi asekantsler Margus Kolga, kommenteerides asjaolu, et kaks radarikonkursil osalenud firmat, Itaalia “Alenia Marconi Systems SpA” ning Prantsuse “THALES”, püüavad halduskohtus peatada Vabari

“Oleme üllatunud,” ütles radarihanget juhtinud Kaitseministeeriumi asekantsler Margus Kolga, kommenteerides asjaolu, et kaks radarikonkursil osalenud firmat, Itaalia “Alenia Marconi Systems SpA” ning Prantsuse “THALES”, püüavad halduskohtus peatada Vabariigi Valitsuse salajast korraldust. Selle korralduse alusel kirjutas Kaitseministeerium alla lepingu kolmedimensioonilise radari ostuks USA suurkorporatsiooniga “Lockheed-Martin Overseas Corporation”.

“Leping on tänaseks kehtinud ligi kaks kuud, tegu on salajase sõjalise ostuga ja on raske ette kujutada, kuidas seda peatada,” sõnas Kaitseministeeriumi kaitsepoliitika asekantsler Margus Kolga. “Kahjuks on juristide vaidlused nii Eestis kui mujal maailmas kujunenud riigihangete loomulikuks osaks,” lisas asekantsler.

Tallina Halduskohus on juba teinud otsuse, et Vabariigi Valitsuse korraldust sõlmida leping “Lockheed-Martin Overseas Corporationiga” ei peatata, sest see on juba täidetud.

Otsus on tehtud seoses “THALESe” kaebusega, loodetavasti tuleb sarnane lahend ka seoses “Alenia Marconi Systems SpA” taotlusega.

Kaitseministeerium loodab asuda firmadega otseläbirääkimistesse ja veenda neid, et asja edasine käsitlemine pärast halduskohtu selliseid otsuseid ei ole perspektiivne. Ministeeriumi esindab Aare Raigi advokaadibüroo.

Arvestades, et konkurss viidi läbi salajase riigihanke raames, toimub võimalik protsess kinnisena. Kaitseministeerium on juba andnud kohtuniku käsutusse kõik soovitud materjalid, sest kohtunikel on ametikohast tulenevalt riigisaladustele juurdepääsuluba. Olukord on keeruline, sest kohtuvaidlus riigisaladust käsitlevas küsimuses on Eestis pretsedenditu.

Kaitseministeerium võib ainult oletada, et siin lööb välja radarifirmade omavaheline konkurents. Eesti on esimene Kesk- ja Ida-Euroopa riik, mis ostab moodsa sõjaradari. Eesti konkursil pakkumise teinud firmad osalevad ka teiste riikide hankekonkurssidel. Näiteks on Eesti lepingus ette nähtud võimalus, et ka naaberriik Läti ühineb ostuga.

Tallinna Halduskohus on kutsunud istungil kolmanda osapoolena osalema Kaitseministeeriumi lepingupartneri, USA hiidkorporatsiooni “Lockheed-Martin”, mida esindavad Alvini advokaadibüroo ning USA advokaadid.

Kaitseministeerium viis pakkumise läbi lepingute läbirääkimise vormis. Vastavalt tulemustele kirjutati “Lockheed-Martiniga” alla hankeleping. Hanget nõustasid Taani ja Soome õhuseirespetsialistid.

Kaitseministeerium on Vabariigi Valitsuse korralduse täitnud ja leping “Lockheed-Martiniga\" on jõustunud.