Sa oled siin

Tallinnas esitleti kaitsevaldkonna arendusprojekte kogu Euroopast

27. Märts 2018 - 18:00
Tallinnas esitleti kaitsevaldkonna arendusprojekte kogu Euroopast.
Tallinnas esitleti kaitsevaldkonna arendusprojekte kogu Euroopast.

Täna toimus Tallinnas rahvusvaheline konverents, kus räägiti Euroopa Kaitsefondi rakendamisest ja Euroopa kaitsevaldkonna tööstusliku arendamise programmist (EDIDP).

Esmakordselt rahastab Euroopa Liit oma eelarvest kaitsealaseid projekte ning EDIDP-i pilootperioodiks on 2019.–2020. aastal ette nähtud 500 miljonit eurot.

Konverentsil osalenud Euroopa Komisjoni tööstuse ja siseturu peadirektoraadi asedirektor Pierre Delsaux' sõnul peavad EDIDP ja Euroopa Kaitsefond olema kõiki liikmesriike kaasavad, keskenduma Euroopa Liidu olulistele projektidele ja tagama, et teaduse ning arenduse tegevused oleksid omavahelises kooskõlas. “EDIDP on vahendiks, et muuta Euroopa kaitsetööstuse maastik konkurentsivõimelisemaks ja innovaatilisemaks, mitte lihtsalt rahalaegas,“ ütles Delsaux Tallinnas.

„Eesistujana kujundas Eesti EDIDP-i regulatsiooni, olles selle peamine läbirääkija. Eesistumise lõpuks saavutati liikmesriikide vahel kokkulepe ja olulise punktina jõuti läbirääkimistel ka otsusele, et soodustatud on väikese ja keskmise suurusega ettevõtete osalemine ning piiriülene koostöö“ lausus kaitseministeeriumi kaitseinvesteeringute osakonna juhataja Kusti Salm. Projektitaotlusi saavad esitada vähemalt kahest liikmesriigist pärit ja kolmest osapoolest koosnevad konsortsiumid lisas Salm.

Tänasel konverentsil osales üle 140 tööstuse ja liikmesriigi esindaja kogu Euroopast ning esmakordselt tutvustati kaitsevaldkonna arendusproejektide ideid, mida EDIDP-i taotlusvooru plaanitakse esitada.

Esitletud projekte oli küberkaitse, autonoomsete süsteemide, raketikaitse, sidesüsteemide ja sõjalise meditsiini valdkonnast, kuid oli ka ambitsioonika perspektiiviga projekte, mis puudutasid järgmise generatsiooni tanke ning jalaväe lahingumasinaid.

Pilootperioodil toetatakse eelkõige projekte, mis keskenduvad kas uuele lahendusele või toote/tehnoloogia edasiarendusele. Kõige tähtsam on tehnoloogilise eelise ning konkurentsivõime saavutamine.

Euroopa Kaitsefondi peamiseks eesmärgiks on soodustada kaitsealast teadus- ja arendustegevust, tõsta Euroopa Liidu kaitsetööstuse konkurentsivõimet ning tihendada koostööd.

„Selleks, et peale regulatsiooni vastuvõtmist kiirelt edasi liikuda ja sobivad projektid leida, oli vajalik nii riikide kui tööstuse esindajad kokku tuua ja projektide ning koostöökohtade teemal rääkida. Kogu EDIDP-i programm on ka Eesti kaitsetööstusele väga hea võimalus, kuna see on tehnoloogiapõhine ja suunatud nutikatele lahendustele,“ ütles Kusti Salm.

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee