Sa oled siin

Tallinnas mälestati Vabadussõjas langenuid

3. Jaanuar 2018 - 16:05
Tallinnas mälestati Vabadussõjas langenuid
Tallinnas mälestati Vabadussõjas langenuid

Täna mälestati Vabaduse väljakul Vabadussõja võidusamba jalamil Eesti vabaduse eest langenuid ning tähistati 98 aastat tagasi kehtima hakanud relvarahu algust.

Kaitseminister Jüri Luik kutsus oma kõnes inimesi üles täna tagasi minevikku vaatama ja tänumeeles meie esivanemate ja kaasmaalaste võitlust ja ohvreid Eesti Vabariigi vabaduse teel meenutama.

„Vabadussõjal on Eesti ajaloos eriline koht. See on ainus sõda eesti rahva ajaloos, kus võideldi oma lipu all oma riigi eest ja võideti. Võõra võimu murdmine ja oma riigi loomine on iga rahva ajaloos tähtsaim sündmus,“ ütles Luik.

Kell 10.30 peeti vaikuseminut tähistamaks riigi sündimisele järgnenud okupatsiooni ja sõjategevuse lõppu vaherahuga Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel, mis sündis 3. jaanuaril 1920 täpselt kell 10.30.

Tseremoonial kõnelesid veel Tallinna Reaalkooli õpilane Ekke-Markus Muttika ja Eesti Korporatsioonide Liidu esindaja Priit Jõks, palve luges EELKi peapiiskop Urmas Viilma.

Vabadussõja võidusamba jalamile asetati pärjad.

1920. aasta 3. jaanuaril sõlmitud vaherahulepingu kohaselt pidi sõjategevus olema peatatud kuni 10. jaanuarini – pärast seda võisid mõlemad pooled uuesti alustada sõjategevust, teatades sellest 24 tundi ette. Õnneks sõjategevust uuesti ei alustatud ja  2. veebruaril 1920. aastal sõlmiti Tartus rahuleping ja Vabadussõda oli lõppenud Eesti võiduga.

Eesti kaotas sõjas üle 6000 inimese, neist pea 4000 otseses lahingutegevuses.

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee