Sa oled siin

Tsahkna: Rootsi võtab julgeolekuolukorra muutust väga tõsiselt

14. Veebruar 2017 - 18:03
Rootsi kaitseminister Peter Hultqvist ja Eesti kaitseminister Margus Tsahkna Rootsi Riigikaitse Ülikoolis peetud Läänemere julgeolekule pühendatud seminaril

Kaitseminister Margus Tsahkna arutas Stockholmis Rootsi kaitseminister Peter Hultqvistiga julgeolekuolukorda Euroopas ning Eesti ja Rootsi kaitsealast koostööd. 

„Rootsi võtab julgeolekolukorda pärast Krimmi annekteerimist ja Venemaa jätkuvalt agressiivset käitumist väga tõsiselt ning on otsustanud taastada ajateenistuse,“ ütles kaitseminister Tsahkna. „See on väga märkimisväärne areng. Rootsi teeb veel konkreetseid samme, taastab kiires tempos varem külmutatud sõjalisi võimeid ja tugevdab totaalkaitse süsteemi.“

Ministrid arutasid kahe riigi kaitsekoostööd erinevates raamistikes. Rootsi plaanib osalemist Eesti suurõppusel Kevadtorm. Eesti on teatanud Kaitseliidu üksuse osalemisest septembris Rootsi rahvusvahelisel suurõppusel Aurora, mis on  umbes samas ajaraamis Venemaa Föderatsiooni mastaapse õppusega Zapad 2017. Auroral osaleb üle 19 000 kaitseväelase ja see on Rootsi kõige suurem õppus viimase 23 aasta jooksul.

Kaitseminister Margus Tsahkna rääkis Rootsi kolleegile Eesti kaitsealastest prioriteetidest Euroopa Liidu nõukogu eesistumise ajal, millest kõige olulisemad on Euroopa riikide kaitsekulutuste suurendamine, kaitsevõime tõstmine ja Euroopa julgeolekule keskenduva õppuse läbi viimine kaitseministritele.  Kõne all oli ka NATO ja Euroopa Liidu praktilise koostöö laiendamine.

Kohtumisel Rootsi kaitseväe juhataja kindral Micael Bydéniga sai kaitseminister Tsahkna ülevaate ulatuslikest reformidest Rootsi kaitseväes.

Töövisiidi lõpetas Margus Tsahkna ja Peter Hultqvisti esinemine Rootsi Riigikaitse Ülikoolis peetud Läänemere julgeolekule pühendatud seminaril.

Eestit seob Rootsiga pikaajaline sõjaline koostöö. Suur osa Eesti maaväe relvastusest on pärit Rootsist.