Sa oled siin

Balti kaitseministrid Saaremaal: Eesti, Läti ja Leedu reageerivad ükskõik millistele ohtudele ühiselt ja kiiresti

27. Mai 2022 - 16:55

Täna Saaremaal kohtunud Eesti, Läti ja Leedu kaitseministrid kiitsid põhimõtteliselt heaks Balti riikide ühise piiriülese kaitsekoostööleppe, mis jõustumise korral võimaldab Balti riikidel omavahel vägesid ja võimeid kiiresti liigutada ja kasutada.

Kaitseminister Kalle Laaneti sõnul on viimased kuud on süvendanud kolme Balti riigi ühtsust ning seda kinnitasid Saaremaal toimunud kaitsekoostöö sisulised arutelud.

“Meie jaoks olulise edasise sammuna otsustasime heaks kiita Balti riikide ühise piiriülese kaitsekoostööleppe, mille koostamises leppisime kokku Balti kaitseministrite eelmisel kohtumisel Kaunases läinud aasta detsembris,“ ütles kaitseminister Laanet.

Jõustudes võimaldab lepe rahu-, kriisi või ka sõja korral liigutada vägesid ja tehnikat kiiresti üle piiride ning kasutada neid erinevateks operatsioonideks.

„Sellel otsusel on suur praktiline väärtus ning tugev heidutusefekt vastasele, kuna anname sellega signaali, et Balti riigid reageerivad ükskõik, millistele ohtudele ühiselt ja kiiresti,“ märkis Laanet.

Kaitseministrid käsitlesid kohtumisel ka Balti riikide ühise mitmikraketiheitja-võime arendamist koos Ameerika Ühendriikidega, Balti riikide merevägede ühist tulevikuvisiooni, julgeolekuolukorda regioonis, Ukraina sõda ning eesseisvat NATO Madridi tippkohtumist.

“Madridi tippkohtumise eel tahame rõhutada, et Eesti, Läti ja Leedu jagavad ühtset arusaama alliansi idatiiva tugevdamisest. Peame vahetama käiku heidutuselt kaitsehoiakule ning NATO vägede kohalolek Balti regioonis on selle lahutamatu osa,” lisas Laanet.

Lisaks arutasid ministrid oma kohtumisel veel Balti riikide ühise mereseire arendamist, õhuruumi kasutamist õppusteks ning Balti Kaitsekolledži edasisest arendamisest.

Kaitseministrid Laanet, Pabriks ja Anušauskas külastasid ka Kaitseliidu Saaremaa malevat Kuressaares, laevaehitusettevõtet Baltic Workboats ning allkirjastasid ühisavalduse Kaali järve ääres. (233.06 KB, PDF)

Lisainfo: [email protected]

Fotod: Kaitseministeerium | Flickr