Sa oled siin

Eesti allkirjastas uute soomukite arendamise tehnilise leppe

6. Aprill 2020 - 16:25
Eesti allkirjastas uute soomukite arendamise tehnilise leppe.
Eesti allkirjastas uute soomukite arendamise tehnilise leppe.

Kaitseministeeriumi kantsler Kristjan Prikk allkirjastas Soome ja Lätiga soomukite platvormi ühise arendamise teadus- ja arendustegevuse tehnilise kokkuleppe, mis võimaldab Eestil koos Soome ja Lätiga jätkata osalust uute ratassoomukite sõjaliste nõuete väljatöötamise, platvormi arendamise ja potentsiaalse hanke protsessis.

“Projektis, kus on palju osapooli ei tohi me unustada, et meie jaoks on kogu ettevõtmise eesmärk number üks saada Eesti kaitseväe nõuetele ja vajadustele vastav platvorm võimalikult soodsa hinnaga. Näeme ettevõtmises suurt potentsiaali, seda enam, et saame kaasa rääkida juba arendustöö faasis, mis on parim viis kindlustamaks, et kasutusse jõuab tehnika, mis vastab maksimaalselt meie vajadustele," ütles kaitseministeeriumi kantsler Kristjan Prikk.

Eesti jaoks tähendab soomukite arendus eelkõige hetkel kasutuses olevate vanema põlvkonna Pasi soomukite võimalikku väljavahetamist, mille üle otsus tehakse plaanitava riigikaitse arengukava raames.

„Meie jaoks on oluline, et riikidevaheline kaitsekoostöö, millel on olemas väga selge majanduslik mõõde jätkuks. Praegusel kriisiajal on oluline, et suudaksime jätkata oma kaitsevõime tugevdamist ja võimalusel panna alus uute ka töökohtade loomisele või olemasolevate säilitamisele Eesti kaitsetööstussektoris,“ lisas Prikk.

Sõlmitud lepingu raames leppisid Soome, Läti ja Eesti kokku arendatava soomukite ühistes tehnilistes nõuetes ning prototüübi arendamises, esimeste tulemusteni on plaanis jõuda selle aasta jooksul. Lepingu kohaselt on riigid vabad hilisemate lepingupartnerite valikul, mis puudutab sõidukite hooldust, meeskondade väljaõpet ning varuosasid. Potentsiaalis võib Eesti järgmise kümne aasta vajadus ulatuda üle 100 masinani, hetkel on kasutusel ligi 140 soomukit, millest vanema põlvkonna Pasi soomukite kasutusaeg täitub 2024. aastal.

Lisainfo: [email protected] 

Fotod allkirjastamisest: https://www.flickr.com/photos/kaitseministeerium_mod_estonia/albums/7215...