Sa oled siin

Eesti ja Taani kaitsekoostöö laieneb Iraaki

21. Juuni 2016 - 16:42

Täna Eestit külastanud Taani kaitseminister Peter Christensen arutas koos Eesti kaitseministri Hannes Hansoga Iraagi Inherent Resolve väljaõppemissiooni, kuhu Taani kontingendi koosseisus hakkavad panustama Eesti kaitseväe instruktorid. Ministrid arutasid ka NATO Varssavi tippkohtumisega seotud teemasid.

Kaitseminister Hanso tänas Taani kolleegi võimaluse eest osaleda koos Taaniga missioonil, mille ülesandeks on Iraagi julgeolekujõudude koolitamine võitluseks terroriorganisatsiooniga ISIS. Riigikogu kiitis eelmisel nädalal heaks mandaadi kaitseväelaste osalemiseks Iraagis.

„NATO kui võimsa kaitseorganisatsiooni liikmed peavad üksteist aitama. Samal ajal kui meie jaoks on esmatähtsaks väljakutseks provokatiivselt käituv Venemaa, on mitmete meie liitlaste jaoks suureks mureks olukord teisel pool Vahemerd,“ ütles Hanso. „Me saame loota liitlaste toele eeskätt siis, kui ka ise oleme valmis andma oma panuse meie kõigi ühise julgeoleku tagamisse, eelkõige just seal, kus selle järele on suur vajadus. Üheks selliseks kohaks on Iraak ning seetõttu me sinna koos taanlastega ka läheme.“

Kaitseministrid arutasid kohtumisel NATO Varssavi tippkohtumisel heaks kiidetavaid liitlaste suurendatud kohalolekuga seotud otsuseid, sealhulgas osalevate riikide täpsema panustamise osas. Taani võtab vastu otsuse üksusega Balti riikidesse võimaliku panustamise kohta eeldatavalt lähinädalatel.

Hanso sõnul on liitlased solidaarselt veendunud vajaduses edastada selge sõnum, et agressiivne käitumine ei ole tänapäevases rahvusvahelises suhtluses aktsepteeritav.

„Eelmisel nädalal NATO kaitseministrite poolt heaks kiidetud liitlaste suurendatud kohalolek meie regioonis on poliitiline heidutus, mis on ka sõjaliselt usutav,“ ütles Hanso. „Seejuures ei ole kaalul mitte ainult meie regiooni liitlaste julgeoleku tagamine, vaid kogu NATO kui kaitseorganisatsiooni usaldusväärsus.“

Taanit ja Eestit seob pikaajaline kaitsealane koostöö. Muuhulgas on Taani diviis juba 2009. aastast pakkunud meie 1. jalaväebrigaadi staabile diviisi tasandi väljaõpet. Taanlased on palju panustanud Balti Kaitsekolledži arendamisse ning osalenud mitmetel sõjalistel õppustel. Peatselt panustab Taani oma ohvitseriga ka Tallinnas tegutseva NATO staabielemendi töösse.

Veel uudiseid samal teemal

12.06.2019|Kaitseministeerium

Õppused Läänemerel näitavad liitlaste pühendumust

Liitlased viivad sel suvel Läänemerel läbi suuremahulised õppused, Ameerika Ühendriikide juhtimisel iga-aastase Balti regiooni rahvusvahelise õppuse BALTOPS ning Ühendkuningriigi eestvedamisel siirmisõppuse Baltic Protector.

31.05.2019|Kaitseministeerium

Kaitseinvesteeringute keskuse järgmine direktor on Kusti Salm

Kaitseminister Jüri Luik nimetas Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse järgmiseks direktoriks ministeeriumi kaitseinvesteeringute osakonna juhataja Kusti Salmi.

Kusti Salm asub ametisse 23. juulil, mil lõpeb praeguse direktori kolonel Rauno Sirgi kolmeaastane ametiaeg. Kolonel Sirk jätkab rotatsiooni korras teenistust kaitseväes.