Sa oled siin

Eesti kaitseväelased osalevad Euroopa Liidu uuel Vahemere-missioonil

2. Aprill 2020 - 16:39
Eesti kaitseväelased osalevad Euroopa Liidu uuel Vahemere-missioonil.
Eesti kaitseväelased osalevad Euroopa Liidu uuel Vahemere-missioonil.

Valitsus kiitis täna heaks kaitseväe osalemise sel nädalal alustatud Euroopa Liidu sõjalisel missioonil Irini, mis on jätkumissiooniks seni Vahemerel tegutsenud missioonile Sophia. Kaitseväelaste lähetamiseks otsustas Valitsus kasutada Riigikogu antud esmakordse panustamise mandaati, mis on ettenähtud olukordadeks, kus liitlased võivad kiireloomuliselt Eestilt abi paluda.

“Pean oluliseks rõhutada, et praegune otsus ei ole kuidagi seotud Eestis kehtiva eriolukorraga. Missioonile Irini panustame kaitseväelastega, kes seni osalesid missioonil Sophia,” ütles kaitseminister Jüri Luik. “Kuigi tegu on Euroopa Liidu missiooniga, aitab Eesti kaitseväelaste osalemine praegu eelkõige meie lõunapoolseid liitlasi nagu Itaaliat ja Hispaaniat, kes pandeemia tõttu on väga keerulises olukorras ja kelle osalemine missioonidel on seetõttu raskendatud,“ lisas Luik.

Eesti osalus Euroopa Liidu uuel sõjalisel missioonil EUNAVFOR Med/Irini Vahemerel on tingitud eelkõige Euroopa Liidu nõukogu teisipäeval (31.03.) tehtud otsusest lõpetada missioon EUNAVFOR Med/Sophia, kus Eesti kaitseväelased on seni osalenud. Kaitseväelaste lähetamiseks mandaadi suurus ei muutu, nagu missiooni Sophia puhulgi saab missioonile Irini saata kuni kuus kaitseväelast. Hetkel osaleb missioonil üks kaitseväelane.

Missiooni peamine eesmärk on Liibüale kehtestatud ÜRO relvaembargo rakendamise toetamine. Lisaks sellele toetab missioon ÜRO meetmete rakendamist illegaalse naftaekspordi tõkestamiseks Liibüast ning Liibüa mereväe ja piirivalve väljaõpet ning ülesehitamist. Mõneti muutunud on operatsiooniala - sellest jääb välja piirkond 15 meremiili ümber Malta ning uus missioon keskendub peamiselt Liibüa idaranniku, mitte enam lääneranniku lähistele.

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee