Sa oled siin

Eesti liitub Ukraina toetamiseks drooni ning demineerimise koalitsioonidega

15. Veebruar 2024 - 8:51

Kaitseminister Hanno Pevkur andis Brüsselis Ukraina abistamise kontaktgrupi ehk Ramsteini grupi kohtumisel teada Eesti valmisolekust liituda droonidele ja demineerimisele keskenduvate võimekoalitsioonidega. Tegemist on esimese kohtumisega pärast Ukraina relvajõudude juhi vahetust, kus kaitseministrid avaldavad Ukrainale sõjalisele abistamisele jätkuvat toetust.

„Andsin kolleegidele teada, et Eesti liitub droonikoalitsiooniga, mille juhtriik on Läti, ja demineerimiskoalitsiooniga, mille tegevust juhib Leedu. Panustajariigid hakkavad nende raames tegema koostööd, et suurendada Ukraina droonivõimekust ja leida ühiselt võimalusi Ukraina toetamiseks nii lahing- kui ka tsiviildemineerimisel,“ ütles kaitseminister Pevkur.

Lisaks saavad ministrid NATO peakorteris ja virtuaalselt toimuval kohtumisel ülevaate võimekoalitsioonide tegevusest.

„Andsin kolleegidele ülevaate Eesti ja Luksemburgi juhitava IT-koalitsiooni tegevusest. Tänaseks on koalitsiooniga liitunud 11 riiki ja ainuüksi rahaline panus on seni olnud üle 30 miljoni euro. Lisaks on koalitsiooni juhtgrupp juba andnud NATO hankeagentuurile töösse esimesed hanked, mis toetavad Ukrainat kõige kriitilisemate vajadustega,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Koalitsiooniga on juba liitunud Ukraina, Eesti, Luksemburg, Belgia, Taani, Island, Itaalia, Läti, Leedu ja Holland. Lisaks on tahteavalduse liitumiseks allkirjastanud ka Ühendkuningriik. IT-koalitsioon loodi septembris 2023 Ramsteinis toimunud Ukraina abistamise kontaktgrupi UDCG kohtumisel, et toetada Ukraina kaitseväge ja kaitseministeeriumit side- ja infotehnoloogia valdkonnas ja aidata kaasa Ukraina lahinguvõime tõstmisele.

Kommenteerides hetkeolukorda Ukraina abistamises, ütles kaitseminister Hanno Pevkur: „2024 on kriitiline aasta selleks, et Ramsteini koalitsioon, sealhulgas USA ja Euroopa riigid, lepiksid kokku Ukraina pikaajalises toetuses sõjalise abiga. Eesti valitsus on juba võtnud pikaajalise kohustuse toetada Ukrainat 0,25 protsendiga sisemajanduse kogutoodangust järgneva nelja aasta jooksul.“

Kaitseministeeriumi analüüs näitab, et 0,25% sisemajanduse kogutoodangust aastas iga koalitsiooni liikme kohta koos muude oluliste sammude, nt väljaõppe suurendamise ja parandamise ning oluliste relvasüsteemide tootmise suurendamise ning jätkuvate tarnetega, peaks olema piisav, et Ukraina paari aasta jooksul võidule aidata.

Lisaks Ukraina abistamise kontaktgrupi kohtumisele toimub täna ka baltimaade eFP raamriikide ja kolme Balti riigi vaheline kohtumine.

Lisainfo: [email protected]

Fotod: Ukraina abistamise kontaktgrupi kohtumine NATO peakorteris… | Flickr