Sa oled siin

Eesti toetab ELi missiooni Ukraina sõdurite väljaõppeks

30. August 2022 - 13:25

Kaitseminister Hanno Pevkur toetas täna Prahas toimunud Euroopa Liidu kaitseministrite mitteametlikul kohtumisel ettepanekut ühenduse sõjalise väljaõppemissiooni loomiseks Ukraina kaitseväelastele. Vastava ettepaneku tegi Euroopa Liidu välisteenistus.

„Eesti on Ukraina kaitseväelaste väljaõppesse panustanud juba mõnda aega ja teeb seda ka edaspidi, seega oleme valmis ka sellesse missiooni panustama. Oluline on, et see täiendaks relvaabi Ukrainale ja käiks käsikäes teiste, juba toimivate, väljaõppe tegevustega,“ ütles kaitseminister Pevkur.

Prahas kogunenud ELi kaitseministrite kohtumise fookuses olid Euroopa Liidu jätkuv abi Ukrainale ja liikmesriikide kaitsevõimete suurendamine.

„Ukraina igakülgne toetamine on ja jääb prioriteediks, kuni Ukrainal seda on vaja. Peame aitama Ukrainat nii kaua kui vaja, nii palju kui vaja ja nii kiiresti kui võimalik. Oluline on praegu suurendada ja kiirendada Ukrainale sõjalise abi andmist ning tagada Euroopa Rahurahastust jätkusuutlik pikaajaline abi Ukrainale,“ ütles kaitseminister Pevkur.

Euroopa Rahurahastu on ELi sõjalise abi instrument, millest on eraldatud 2,5 miljardit eurot, et säilitada liikmesriikide kaitsevõime ja panustada Ukrainale antud sõjalise abi varude taastamisse. Tänaseks on otsustatud jaotada esimene 500 miljoni euro suurune pakett, millest Eestile tagastab EL 135 miljonit eurot.

Kaitseministrid arutasid ka Euroopa Komisjoni ettepanekut liikmesriikide ühishangete läbiviimise toetuseks, et taastada riikide kriitilisi sõjalisi varusid.

„Euroopa Liit saab ja peab tegema rohkem, et toetada liikmesriikide investeeringuid kaitsevõimekuse tõstmisel. Liikmesriigid on andnud ära arvestatava osa oma varudest Ukraina abistamiseks. Nüüd on vaja lisapingutusi suunata korraga nii Ukraina jätkuvasse toetamisse kui ka liikmesriikide kaitsevõime hoidmisse. Selles ootame Euroopa Liidu nõukogus kiiret edasiliikumist,“ lisas Pevkur. 

Lisainfo: [email protected]

Fotod: Euroopa Liidu kaitseministrite kohtumine Prahas (30.08.2022) | Flickr