Sa oled siin

Eestisse saabusid Prantsusmaa sõdurid tagama NATO julgeolekut

4. Aprill 2017 - 14:50
Liitlaste lahingugrupis Tapal teenistust alustavad Prantsusmaa kaitseväelased rivistusel lennubaasis Ämaris. Foto: veebel Ardi Hallismaa (Kaitseväe teavituskeskus)

Kaitseminister Margus Tsahkna tervitas täna pärastlõunal Ämari lennubaasis maandunud ja liitlaste pataljoni lahingugrupi koosseisus NATO julgeolekut tagama hakkavaid Prantsusmaa kaitseväelasi.

„Pariisi, Londoni ja Kopenhaageni kaitsmine algab Narvast. Liitlaste kohalolek on vajalik kogu NATO julgeoleku tagamiseks, liitlassuhe põhineb vastastikkusel toetamisel," ütles kaitseminister Margus Tsahkna. "Sarnaselt eestlastele väärtustavad prantslased vabadust ja solidaarsust, oleme tänulikud teie panuse eest NATO ühtsuse ja ühiste väärtuste tagamisel."

Kokku saabus täna Eestisse 140 Prantsusmaa kaitseväelast, kasvatades koos varasemate saabujatega nende koguarvu 190-le. Prantslaste lahingutehnika Eestisse siirmine lõppes eelmisel nädalal. 

Tapal, Kaitseväe 1. jalaväebrigaadi koosseisus tegutsema hakkava liitlaste pataljoni lahingugrupi suuruseks on ligi 1200 liitlassõdurit, selle juhtriigiks on Ühendkuningriik ja panustajateks Prantsusmaa ning Taani. Prantsusmaa panuseks lahingugruppi on 300 kaitseväelasega üksus, mille relvastuses on tankid Leclerc, jalaväe lahingumasinad VBCI ja soomukid VAB.

Prantslased teenivad Tapal järgnevad kaheksa kuud, andes seejärel vastutuse üle taanlastele.

NATO 28 liitlasriigi juhid otsustasid möödunud juunis Varssavi tippkohtumisel muutunud julgeolekukeskkonna tõttu paigutada alliansi lahingugrupid Eestisse, Lätti, Leetu ja Poola.