Sa oled siin

EL kaitseministrid arutasid kriisi mõjusid julgeolekukeskkonnale

12. Mai 2020 - 20:55
Kaitseminister Jüri Luik osales teisipäeva õhtul Euroopa Liidu eriesindaja Josep Borrelli juhitud kaitseministrite mitteametlikul videokohtumisel.
Kaitseminister Jüri Luik osales teisipäeva õhtul Euroopa Liidu eriesindaja Josep Borrelli juhitud kaitseministrite mitteametlikul videokohtumisel.

Kaitseminister Jüri Luik osales teisipäeva õhtul Euroopa Liidu eriesindaja Josep Borrelli juhitud kaitseministrite mitteametlikul videokohtumisel, kus keskenduti olukorrale Euroopa Liidu sõjalistel missioonidel ning kriisi pikemaajalistele mõjudele julgeolekukeskkonnale. Samuti rõhutati vajadust pöörata tähelepanu ja vältida Venemaa ning Hiina katseid kasutada pandeemiakriisi liikmesriikide vahelise ühtsuse murendamiseks.

“Venemaa laiemaks eesmärgiks on praeguses kriisis eelkõige parandada oma globaalset positsiooni ja saavutada Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide seatud sanktsioonide lõdvendamine,” ütles kaitseminister Jüri Luik kohtumisel peetud sõnavõtus ja lisas, et konventsionaalsed ohud ei ole praeguses kriisis paraku kuhugi kadunud ja on oluline, et liitlasriigid säilitaksid oma olukorrateadlikkuse ja reageerimisvõime.

Kaitseministri sõnul põhineb Euroopa Liidu ühtsus ja solidaarsus paljuski liikmete endi tegudel ning relvajõududel on kriisi lahendamises olnud oluline roll. „2008. aasta majanduskriis näitas, et liikmetel on surve tuua majandussurutises ohvriks kaitse-eelarved. Euroopa kaitse-eelarvetel on kulunud terve kümnend, et eelmisest kriisist taastuda ning neil kärbetel on olnud märkimisväärne mõju võimearendusele,“ lisas Luik, kelle sõnul on oluline, et praeguse kriisi mõjul ei vähendataks riikide ja Euroopa Liidu eelarvega seotud kaitsekulusid, sealjuures investeeringuid sõjalisse mobiilsusesse.

Missioonide osas tõdesid liikmesriigid vajadust jätkata panustamist senises mahus. Eesti osaleb Euroopa Liidu missioonidel ajutiselt kahe kaitseväelasega, kellest üks teenib EUTM väljaõppemissioonil Malis, kuhu Eesti on saatnud ka ligi 2000 toidupakki, et tagada missiooni kriitilised varud olukorras, kus seniste transpordiahelate kasutamine on raskendatud. Tegevust jätkab ka Euroopa Liidu uuel sõjalisel missioonil EUNAVFOR MED IRINI teeniv Eesti meditsiinivaldkonna staabiohvitser.

Euroopa Liidu kaitseministrite mitteametlikul kohtumisel osales lisaks ka NATO peasekretär Jens Stoltenberg ning ÜRO asepeasekretär rahuoperatsioonide alal Jean-Pierre Lacroix.

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee