Sa oled siin

Euroopa Liidu kaitseministrid arutasid sündmusi Valgevenes ja Malis

27. August 2020 - 13:11
 Euroopa Liidu kaitseministrite kohtumisel Berliinis arutati olukorda Valgevenes ja Malis ning EL sõjalisi operatsioone Aafrikas. Samuti arutati ka EL kaitsepoliitika tuleviku üle ja lepiti kokku ühise Euroopa Liidu ohuhinnangu koostamises.
Euroopa Liidu kaitseministrite kohtumisel Berliinis arutati olukorda Valgevenes ja Malis ning EL sõjalisi operatsioone Aafrikas. Samuti arutati ka EL kaitsepoliitika tuleviku üle ja lepiti kokku ühise Euroopa Liidu ohuhinnangu koostamises.

Eilsel Euroopa Liidu kaitseministrite kohtumisel Berliinis arutati olukorda Valgevenes ja Malis ning EL sõjalisi operatsioone Aafrikas. Samuti arutati ka EL kaitsepoliitika tuleviku üle ja lepiti kokku ühise Euroopa Liidu ohuhinnangu koostamises.

„Euroopa Liit peab näitama oma toetust Valgevene rahvale ja nende demokraatlikele püüdlustele, samuti peab Euroopa Liit saatma selge signaali Venemaale, et me ei aktsepteeri Venemaa sekkumist Valgevenes,“ lausus kaitseminister Luik kohtumisel. Lisaks Eestile rõhutasid ka mitmed teised riigid Valgevene rahva toetamist ning mõistsid hukka vägivalla Valgevene ametivõimude poolt.

Kaitseminister Luik lisas, et Valgevenes on alanud uus repressioonide laine, mille raames vahistatakse meelevaldajate liidreid ning süüdistatakse alusetult NATOt, kasutades seda ettekäändena viimaks Valgevene armee lahingvalmidusse Leedu piiril. Seetõttu on oluline, et lääneriikide sõnumid oleksid selles ohtlikus olukorras tugevad ja poliitika tihedalt koordineeritud.

Eelmisel nädalal otsustasid EL liikmesriikide juhid põhimõtteliselt kehtestada sanktsioonid ja reisimispiirangud Valgevene ametnikele, kes on seotud meelavaldajate vastase vägivalla ning valimiste võltsimisega.

Seoses sündmustega Malis rõhutasid kaitseministrid vajadust taastada õigusriik ja põhiseaduslikust korrast kinnipidamine. Samuti rõhutati vajadust suurendada olukorrateadlikkust kohapeal ning olla valmis vajadusel kiiresti koordineeritult reageerima.

Kaitseminister Luik juhtis Berliinis ka Euroopa Rahvaparteisse (EPP) kuuluvate kaitseministrite kohtumist, kus samuti keskenduti Valgevene olukorrale ja teistele julgeolekuteemadele.  Kohtumisel anti põhjalik ülevaade olukorrast Ida-Vahemerel. Otsustati koostada ka programmdokument EPP seisukohtadest Euroopa kaitsekoostöö tulevikust.

Eesti panustab Malis kaitseväelastega operatsioonil Barkhane ja eriüksuste operatsioonil, EL väljaõppemissiooni ja ÜRO rahuvalvemissiooni raames.

Fotod: https://www.flickr.com/photos/kaitseministeerium_mod_estonia/albums/7215...
Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee