Kaitseministeerium ootab 31. märtsini poole miljoni euro suuruse kaitsetööstuse arendusprojektide konkursile uuenduslikke ja suure ekspordipotentsiaaliga tooteid, mis aitavad näiteks kiiremini paremaid sõjalisi juhtimisotsuseid teha või lihtustavad sõduri tegevust lahinguväljal.
„Iga-aastane konkurss on andnud olulise tõuke kõrgtehnoloogilise Eesti kaitsetööstuse tugevuste kujunemisele näiteks mehitamata süsteemide, küberturbe, seiresüsteemide ja sensoorika vallas. Sellest programmist on välja kasvanud paljud praegused Eesti kaitsetööstuse edulood ja paarkümmend uut ettevõtet, mis on riigi toel jõudnud esmasest ideest tegelike eksporditehinguteni,“ sõnas kaitseplaneerimise asekantsler Tiina Uudeberg.
Konkurss on heaks võimaluseks ka rahvusvahelise edu saavutamiseks. Näiteks on kaitseministeeriumi konkursi toel saanud tuule tiibadesse Threod Systemsi luuredroonid, Milremo Roboticsi mehitamata maismaasüsteemid, Semetroni ja Maru ühiselt toodetud välihaigla ning Ranteloni droonidetektorid, mis on praegu Ukrainas aktiivselt kasutusel. Arendusprojektide konkursil toetust saanud DefsecIntel Solutions tarnib samuti oma seiresüsteemid Ukrainasse.
Tänavu oodatakse konkursile tehnilisi lahendusi automatiseeritud pildi- ja videotöötluseks ning sihtmärgistamiseks, kiirkindlustuslahendeid laskepositsioonidele, andmeanalüüsi ja sõjalise AI (tehisintellekti) põhiseid lahendeid staabitöö protsesside kiirendamiseks ja uudseid lahendeid elektrooniliseks sõjapidamiseks. Esitada võib ka muid kaitsevaldkonna rakendusi. Konkursi võitjad saavad teha toote arendamisel ja testimisel teha koostööd kaitseväega.
Kaitseväe sõjaline ekspertiis ja erialased teadmised annavad tootearenduse etapis olevale ettevõttele vajalikku tagasisidet ja suurema kindluse, et arendatav toode vastab võimalike lõppkasutajate vajadustele ja on edaspidi rakendatav kaitsevaldkonnas. Kaitseväele annab konkurss võimaluse tutvuda uuenduslike lahendustega ja katsetada ise uusi tehnoloogiaid, mis võivad olla kasulikud Eesti kaitsevõime tagamisel.
Konkursi eelarve on 2023. aastal kuni 500 000 eurot ja ühe projekti maksimaalne toetussumma 200 000 eurot. Maksimaalselt toetab kaitseministeerium ühte projekti 45% ulatuses projekti kodumaksumusest. Taotluste esitamise tähtaeg on 31. märts.
Taotlusi hindab komisjon, kuhu kuuluvad esindajad kaitseministeeriumist, kaitseväest, Eesti majandusarengut suunavatest ametkondadest ja ettevõtlusorganisatsioonidest ning väliseksperdid.
Konkursi eesmärgiks on saavutada Eesti kaitsetööstuse toodete kõrge arendustase ja rahvusvaheline konkurentsivõime.
Kaitseministeerium on alates 2013. aastast korraldanud igal aastal Eesti ettevõtetele arendusprojektide konkurssi uuenduslike ja kõrge ekspordipotentsiaaliga toodete arendamiseks ja toetanud selle aja jooksul ettevõtete projekte kokku pea 4 miljoni euroga.
Rohkem infot konkursi kohta leiab siit: Kaitsetööstuse arendusprojektide konkurss 2023
Lisainfo: [email protected]