Kaitseministeerium selgitas välja kolm Eesti ettevõtet, keda toetada ligikaudu 900 000 euroga ja nõustada Euroopa Kaitsefondi projektide juhtimisel kahes Eestile prioriteetses võimearenduse valdkonnas. Konkursil võitjaks osutunud Eesti ettevõtted võtavad juhtrolli Euroopa-ülestes konsortsiumides, mille eesmärk on arendada õhuründemoona ja kriitilise veealuse taristu kaitset.
Kriitilise veealuse taristu kaitse arendamise projekti (Advanced Underwater Networks, AUWN) eestvedajaks sai Defsecintel Solutions OÜ. Masstootmise suutlikkusega õhuründemoona arendamise valdkonnas (Drone-based Affordable Mass Munitions, DAMM) hakkavad kahe eraldi konsortsiumi taotlust koordinaatoritena ette valmistama Threod Systems OÜ ning Frankenburg Technologies.
Nende kolme edu saatnud ettevõttega sõlmis kaitseministeerium vastastikused heade tahete kokkulepped projektitaotluste kirjutamiseks ning 2025. aasta Euroopa Kaitsefondi taotlusvoorus osalemiseks. Kaitseministeerium annab võiduprojektide kaasfinantseeringuks kokku ligikaudu 900 000 eurot, kuid seda eeldusel, et Eesti ettevõtete esitatavad taotlused osutuvad Euroopa Kaitsefondi 2025. aasta taotlusvoorus edukaks ning saavad Euroopa Komisjoni toetusrahastuse. Tulemused selguvad 2026. aasta suveks.
Kaitsetööstuse asekantsleri kohusetäitja ning hindamiskomisjoni liige Miiko Peris märkis, et Eestile on oluline Euroopa ja Eesti kaitsetööstuse areng õhuründemoona ja veealuse kriitilise taristu kaitse vallas. „Oleme veendunud, et välja valitud Eesti juhtpartnerid on võimelised Euroopa konsortsiume juhtima ja EDFi programmis edukalt osalema. Mul on hea meel, et Eesti riik saab oma ettevõtteid toetada nii kaasfinantseeringu kui ka nõu ja jõuga,“ ütles Peris.
Kaitsetööstusettevõtted ja teadusasutused üle Euroopa (sh Eesti) saavad esitada taotlusi Euroopa Kaitsefondist rahvusvahelistele ja uuenduslikele projektidele toetuse saamiseks alates veebruari algusest kuni oktoobri keskpaigani. Selleaastase taotlusvooru kogusumma on natukene üle miljardi euro. Eesti ettevõtted, kes soovivad taotlusvooru osana küsida kaitseministeeriumilt täiendavat toetust (toetuskirjad ning osaline kaasfinantseering), avaneb see võimalus taotlusvooru osana, mille esitamise tähtaeg on tavapäraselt suve lõpus-sügise alguses.
Kaitseministeerium korraldab 19. märtsil Tallinnas Eesti infopäeva, kus on võimalik 2025. aasta Euroopa Kaitsefondi tööprogrammi kohta täpsemalt infot saada. Euroopa infopäevad toimuvad 2.-3. aprillil Brüsselis.
EDF on Euroopa Liidu toetusmeede, mille eesmärk on suurendada Euroopa kaitsevõimekust ja toetada liikmesriikide koostööd. 2021. aastal loodud fond on tänaseks eraldanud rahastust sadadele projektidele, pakkudes olulist tuge Euroopa kaitsetööstuse arengule. Euroopa Liit investeerib kaitsealasesse teadus- ja arendustegevusse aastatel 2021–2027 Euroopa Kaitsefondi kaudu orienteeruvalt 8 miljardit eurot.
Lisainfo: [email protected]
Vt lähemalt :
Euroopa Kaitsefond | Kaitseministeerium
https://2025.eu-defence-fund-info-days.eu/register/