Sa oled siin

Kaitseministeerium toetab ligi 700 000 euroga Eesti ettevõtteid nutikate kaitsetööstustoodete arendamisel

27. Mai 2022 - 12:54
Kaitseministeerium toetab ligi 700 000 euroga Eesti ettevõtteid nutikate kaitsetööstustoodete arendamisel.
Kaitseministeerium toetab ligi 700 000 euroga Eesti ettevõtteid nutikate kaitsetööstustoodete arendamisel.

Kaitseministeerium toetab sel aastal kaitsetööstuse arendusprojektide konkursil osalenud seitsme Eesti ettevõtte uuenduslikku ja nutikat kaitsetööstustoote projekti.

Toetust saanud projektide hulgas on lahingujuhtimissüsteemiga ühilduv taktikaline andmevahetusplatvorm, infrapuna soojuskaamera arendus samaaegselt satelliitidele ja droonidele, suundmiini treeningsüsteem, segareaalsuse lahendus soomusmasinatele, erinevate platvormidega ühilduv gürostabiliseeritud optroonikasüsteem, universaalne konteinerlahendus saasteärastuseks, sõidukite ja seadmete pesemiseks.

„Üheksandat korda toimunud konkurss on igal aastal andnud meie kaitsetööstusele ekspordipotentsiaaliga uuenduslikke lahendusi ja tehnoloogiaid. Lisaks sellele toome iga toetatud projekti elluviimisel lisaraha tagasi ka meie majandusse,“ lausus kaitseministeeriumi kaitseplaneerimise asekantsler Tiina Uudeberg. „Konkurss annab paljudele Eesti ettevõtetele esmase praktilise kogemuse uuenduslike kaitsetööstustoodete arendamisel. Lisaks aitab kaitseministeerium ettevõtetel Euroopa Kaitsefondist edasiseks tootearenduseks välisvahendeid kaasata ja edendab äridiplomaatiat, toetades ettevõtteid välisturgudele jõudmisel. Aastate 2013–2021 jooksul oleme toetanud kokku 41 projekti 3 miljoni euroga,“ lisas Uudeberg.

Asekantsler Tiina Uudebergi sõnul on siin väga oluline kaitsetööstuse ja kaitseväe koostöö, sest parimate lahenduste väljatöötamiseks vajab kaitsetööstus kaitseväe ekspertide nõuandeid ja soovitusi. Samuti loob see hea võimaluse toodete testimiseks koos kaitseväega. „Meie jaoks on oluline, et oleksime kursis valdkonna uuemate lahenduste ja projektidega, mida saaksime vajadusel kasutada Eesti kaitsevõime tugevdamiseks,“ märkis asekantsler.

Sel aastal esitati konkursile 11 taotlust 12 ettevõttelt. Projektide kogumaksumus oli 2,55 miljoni eurot ning kaitseministeeriumilt taotleti 1,13 miljonit eurot.

2022 toetust saanud projektide nimekiri

 • Wayren OÜ/Defencelab OÜ „Tactical Data Exchange Platform with Armoured Troops Awareness System Integration“
  Toetus 71 184 eurot, 45% projekti kogumaksumusest. 
 • Hevi Optronics OÜ „Development of control electronics and software for gyrostabilized electro-optical systems“
  Toetus 74 655 eurot, 45% projekti kogumaksumusest.
 • Defensphere OÜ „Vegvisir Mixed Reality Situational Awareness System“
  Toetus 199 731 eurot, 45% projekti kogumaksumusest.
 • Milson OÜ „Directional Mine Training System“
  Toetus 15 156 eurot, 45% projekti kogumaksumusest.
 • SpaceIT OÜ „MilCaM: Multi-Sensor Thermal Infrared Camera for Satellites and Drones“
  Toetus 103 725, 45% projekti kogumaksumusest.
 • Bristol Trust OÜ „Universal Container“
  Toetus 200 000 eurot, 31% projekti kogumaksumusest.

Arendusprojektide konkurss on kaitseministeeriumi peamine tugi Eesti ettevõtete kaitseotstarbeliste toodete arendusele.

Konkursi eelarve on kuni 700 000 eurot. Maksimaalselt võib üks projekt toetust saada 200 000 eurot. Kaitseministeeriumi toetus ühele arendusprojektile on üldjuhul 25%, kuid olenevalt projekti potentsiaalist kuni 45% projekti kogumaksumusest.

Taotlusi hindas komisjon, kuhu kuuluvad esindajad kaitseministeeriumist, kaitseväest, sisejulgeolekuasutustest, Eesti majandusarengut suunavatest ametkondadest ja ülikoolidest.

Rohkem infot konkursi kohta leiab siit https://kaitseministeerium.ee/et/eesmargid-tegevused/teadus-ja-arendustegevus/kaitsetoostuse-arendusprojektide-konkurss-2022

Lisainfo: [email protected]