Sa oled siin

Kaitseministeeriumi avaldus täna Politicos ilmunud artikli kohta

28. Märts 2023 - 11:20
Kaitseministeeriumi avaldus täna Politicos ilmunud artikli kohta
Kaitseministeeriumi avaldus täna Politicos ilmunud artikli kohta

Venemaa agressioon Ukraina vastu on viimaste kümnendite seni suurim oht rahule ning stabiilsusele Euro-Atlandi piirkonnas. Täna Politicos ilmunud artikkel sisaldab valet ja tegu on pahatahtliku katsega õõnestada Ukraina abistamist ja liitlaste ühtsust.

Eestil pole kunagi olnud Strela tüüpi relvi, samuti pole Eesti saatnud neid Ukrainale, ning ei ole Eesti ka omanud ega hankinud Stingereid, nagu Politico väidab. Eesti on Venemaalt tulenevat sõjalist ohtu alati mõistnud ja püüdnud teha kõik endast oleneva, et toetada Ukrainat.

Eesti otsustas Ukrainale saata olulisel määral sõjalist abi juba enne Venemaa täieulatusliku rünnaku algust Ukrainas ja enne kui Euroopa Rahurahastu (EPF) süsteemi Ukraina sõjaliseks abistamiseks käivitas. Esimese lainega saadetud abi hulgas oli nt suures koguses tankitõrje süsteeme, mis olid võtmetähtsusega Kiievi kaitsmisel Venemaa täiemahulise invasiooni alguses. Kogu relvastus, varustus ja laskemoon, mille Eesti on Ukrainale saatnud, on olnud töökorras ja varasemalt kaitseväes kasutuses. Oleme Ukraina abistamiseks teinud nii palju kui võimalik. Lahinguväljal on oluline efekt, mitte see, kas varustus on kasutatud või uus.

Euroopa Rahurahastu (EPF) süsteemi eesmärk ongi taastada liikmesriikide enda kaitsevõime. Euroopa Rahurahastus annetuste deklareerimine taasteväärtuse alusel on täiesti reeglitekohane ja rakendub juhul, kui annetatava varustuse tootmine on lõpetatud ja selle võimekuse taastamine on riigikaitse seisukohast oluline.  Ülejäänud varustus, mis ei vasta nendele kriteeriumidele, hüvitatakse raamatupidamisliku väärtuse või ka 0 väärtuse järgi, mida ka Eesti on korduvalt rakendanud. Lõpetuseks, Ukraina abistamine ei ole võistlus ja selle tuumaks ei ole ELi hüvituse skeem, vaid panused palju suuremad – lüüa tagasi Venemaa agressioon, mis on kõige suurem väljakutse meie julgeolekuarhitektuurile alates teisest maailmasõjast.

 

Lisainfo: [email protected]