Sa oled siin

Kaitseminister ja Euroopa Kaitseagentuuri juht rääkisid Euroopa kaitseinvesteeringutest

9. Juuni 2022 - 23:25
Kaitseminister Kalle Laanet ja kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm kohtusid Euroopa Kaitseagentuuri (European Defence Agency, EDA) tegevjuhi Jiří Šedivýga.
Kaitseminister Kalle Laanet ja kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm kohtusid Euroopa Kaitseagentuuri (European Defence Agency, EDA) tegevjuhi Jiří Šedivýga.

Kaitseminister Kalle Laanet kohtus täna Euroopa Kaitseagentuuri (European Defence Agency, EDA) tegevjuhi Jiří Šedivýga, et arutada julgeolekuolukorda, Venemaa sõda Ukrainas, Euroopa kaitseinnovatsiooni ja investeeringute teemal ning Eesti praeguseid ja tulevasi koostöövõimalusi Euroopa Kaitseagentuuriga.

„Euroopa liidul on tänases julgeolekuolukorras väga oluline roll – stimuleerida investeeringuid kaitsevõimekusse liikmesriikide seas. EDA on tuvastanud ära need valdkonnad, mis vajavad kõige rohkem tähelepanu ning nüüd peab suunama teraviku kiirele tegutsemisele. Selline koostöö võimaldab meil olla ka paremas seisus toetamaks Ukrainat läbi sõja. Täna oli hea võimalus kõiki neid teemasid isiklikult arutada EDA tegevjuhi Jiří Šedivýga,” ütles kaitseminister Laanet.

„Lisaks on EDA oluline kaitsevaldkonna ja –tööstuse arengu vedur Euroopas. Oleme juba näinud häid tulemusi PESCO ja CARD initsiatiividest ning nende potentsiaal ei ole veel sugugi ammendatud. Tervitame ka Euroopa Liidu ja EDA innovatsioonialgatusi nagu näiteks hiljuti asutatud EDA kaitseinnovatsioonikeskus HEDI, mis sobitub tulevikus väga hästi meie NATO DIANA jalajäljega. HEDI ja DIANA koos on ka hea võimalus NATO ja Euroopa Liidu kaitsekoostööd arendada,“ lisas Laanet.

„Mul on väga hea meel, et sain täna kohtumisel arutada EDA tööd minister Laaneti ja kaitseministeeriumi juhtidega. Visiit andis mulle ka võimaluse tänada Eestit EDA ja meie algatuste toetamise eest, nende seas CARD ja PESCO, mis on üliolulised kaitsekoostöö edendamiseks. Ma usun, et arvestades tohutuid väljakutseid julgeoleku- ja kaitsevaldkonnas, millega Euroopa hetkel Ukraina sõja valguses silmitsi seisab, on koostöö kõige parem ja tõhusam viis nendega tegeleda. Täna on Eesti osaline kuues EDA projektis, aga potentsiaali on veel hulgaliselt. Seega julgustaksin Eestit veelgi enam kasutama ära koostöövõimalusi kaitsevaldkonnas ja kasutada EDA pakutavat täies mahus,“ kommenteeris Hr Šedivý.

Põhilised huvid Eesti jaoks Euroopa Liidu kaitsekoostöö raamistikus on sõjaline liikuvus, õhu- ja raketikaitse, tankitõrjevõimekused ja küberkaitse. Hetkeseisuga on EDA programmide ja projektide väärtus kokku ca 54 mln eurot.

Hr Šedivý külastas ka kaitsetööstuse ettevõtet Milrem Robotics, et tutvuda mehitamata maismaasõidukitega, mis said kaasrahastust Euroopa kaitsetööstuse arendusprogrammist EDIDP. Samuti külastas ta NATO Küberkaitsekoostöö Keskust, Sihtasutust CR14 ja Eesti Kaitsetööstuse Liitu. 

Lisainfo: [email protected]

Fotod: https://flic.kr/s/aHBqjzz4vN