Sa oled siin

Kaitseminister Jüri Luik ja Ukraina parlamendi esimees Dmytro Razumkov kinnitasid tugeva kaitsekoostöö jätkumist

26. Veebruar 2020 - 16:43
Kaitseminister Jüri Luik ja Ukraina parlamendi esimees Dmytro Razumkov kinnitasid tugeva kaitsekoostöö jätkumist.
Kaitseminister Jüri Luik ja Ukraina parlamendi esimees Dmytro Razumkov kinnitasid tugeva kaitsekoostöö jätkumist.

Täna kohtusid kaitseminister Jüri Luik ja Ukraina parlamendi esimees Dmytro Razumkov Tallinnas, et kinnitada koostöö jätkumist Ukraina kaitsevõime tugevdamisel ja julgeolekuvaldkonna reformide elluviimisel. Eesti jätkab Ukraina euroatlantiliste püüdluste toetamist.

„Nädalapäevad tagasi möödus kuus aastat Vene Föderatsiooni agressiooni algusest Ukrainas. Me ei unusta seda ja teeme kõik selleks, et ka rahvusvahelistes organisatsioonides Ukrainat toetataks,“ sõnas kaitseminister Luik.

„Uhke oli vaadata Ukraina kaitseväe liputoimkonda kõrvuti meie liitlaste üksuste lippudega Eesti Vabariigi iseseisvuspäeva paraadil. See on üks väga ehe näide meie tihedatest kaitsealasest suhetest,“ jätkas Luik.

Kaitseminister sai kohtumiselt sõnumi, et NATOga liitumine on Ukraina väga selge eesmärk, ning Luige sõnul peab Eesti oma kogemusele tuginedes oluliseks, et Ukraina jätkaks otsustavalt tegevust julgeolekuvaldkonna reformide läbiviimisel.  Luik rõhutas, et kehtib 2008. aasta Bukaresti tippkohtumisel NATO poolt antud lubadus, et Ukrainast saab NATO liige.

Eesti ja Ukraina kaitsekoostööst rääkides ütles Luik, et Eesti on jätkuvalt valmis jagama oma kogemust ja praktilisi teadmisi küberkaitsest ja territoriaalkaitsest Kaitseliidu näitel, samuti meditsiinilise rehabilitatsiooni ning sõjaväemeditsiini vallas. Eesti kaitseväele pakuvad huvi Ukraina kaitseväe lahingukogemused.

Ukraina parlamendi esimees andis põhjaliku ülevaate Normandia formaadi tööst ja püüdlustest taastada diplomaatilisel teel Ukraina territoriaalne terviklikkus.

Eesti ja Ukraina kaitseministrid allkirjastasid 2019. aasta novembris ühiste kavatsuste deklaratsiooni, et jagada Eesti kogemust territoriaalkaitse ülesehitamisel ja vabatahtlike kaasamisel. Eesti on kaitsevaldkonnas olnud üks aktiivsemaid Ukraina toetajaid.

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee