Sa oled siin

Kaitseminister Luik arutas Madalmaade kaitseministriga Euroopa kaitsefondi ja sõjalise mobiilsuse rahastamist

10. Juuli 2020 - 6:00
Kaitseminister Luik arutas Madalmaade kaitseministriga Euroopa kaitsefondi ja sõjalise mobiilsuse rahastamist
Kaitseminister Luik arutas Madalmaade kaitseministriga Euroopa kaitsefondi ja sõjalise mobiilsuse rahastamist

Kaitseminister Luik ja Madalmaade kaitseminister Ank Bijleveld-Schouten arutasid täna videosilla ühendusel Euroopa kaitsefondi ja sõjalise mobiilsuse rahastamist Euroopa Liidu eelarvest. Kaitseministrid nõustusid, et eelarve ettepankutes tuleb tõsta Euroopa kaitsefondi ja sõjalise mobiilsuse rahastamise ambitsiooni ning lubasid selle nimel koostööd teha erinevates formaatides.

„Euroopa Liidul on võimekus mängida märkimisväärset rolli Euroopa kaitsevõime arendamisel läbi Euroopa kaitsefondi ja sõjalise taristu rahastamise. Nendele lipulaeva projektidele tuleb tagada tugev poliitiline ja rahaline toetus EL eelarvest,“ ütles kaitseminister Luik kohtumisel.

Eesti eesistumise ajal võtsid EL liikmesriigid vastu otsuse süvendada kaitsealast koostöö. Selle raames on kaheks peamiseks algatuseks luua Euroopa kaitsefond ja investeerida taristusse, mis toetaks sõjalist mobiilsust Euroopas. Kaitsefondi eesmärgiks on toetada EL kaitsetööstust ja süvendada liikmesriikide vahelist koostööd, arendamaks uusi ja innovaatilisi võimeid. Sõjalise mobiilsuse raames on kavas investeerida liikmesriikide taristu arendamisse, et vajaduse korral oleks võimalik kiiresti teostada vägede siirmist Euroopas.

Praeguste ettepanekute raames on kavas investeerida Euroopa kaitsefondi 8 miljardit eurot 7 aasta jooksul ning sõjalisse mobiilsusesse 1.5 miljardit eurot. Viimase osas on investeeritav summa ligi neli korda väiksem, kui esialgsetes ettepanekutes.

Lisaks kiitsid mõlemad ministrid positiivset koostööd nii kahepoolselt kui mitmes erinevas koostöö formaadis. Kaitseminister Luik lausus peale kohtumist, et kaitsealase koostöö poolest jätab Holland mulje nagu oleks meie lähedane naaberriik, kuna jagame paljusid ühiseid seisukohti ja huve.

Üks valdkond, kus on mõlemapoolne huvi arendada kaitsealast koostööd veel enam on kübervõimete arendamine. Eesti ja Holland on mõlemad oma kübervõimete poolest silmapaistvad riigid ning panustavad oma küberründe võimetega NATO’s.

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee