Sa oled siin

Kaitseminister Luik osales märtsiküüditamise mälestustseremoonial

25. Märts 2020 - 14:38
Kaitseminister Luik osales märtsiküüditamise mälestustseremoonial. Foto: Aron Urb
Kaitseminister Luik osales märtsiküüditamise mälestustseremoonial. Foto: Aron Urb

Kaitseminister Jüri Luik osales märtsiküüditamise mälestustseremoonial Maarjamäe memoriaali juures ning asetas pärja Eesti ohvitseride mälestusmärgile.

Kaitseminister Luik märkis, et peame meeles hoidma ka kõige valusamaid hetki Eesti riigi ajaloos, et mõista hinda oma kodumaal, mida täna justkui iseenesest mõistatavalt enda omaks ja vabaks peame.

„Ei tohi unustada, ega maha vaikida, et ligi neli viiendikku küüditatuist olid naised ja lapsed,“ ütles Luik. Ta lisas, et just küüditatud talupered aitasid metsavendi, mistõttu taluperede väljasaatmine andis valusa hoobi relvastatud vastupanuvõitlusele.

„Metsavendade tegutsemine ilma maainimestelt saadud toidu, aga ka moraalse toeta, oli raske,“ lausus Luik. „Tegelikkuses tähendas see iseteadliku ja rahvuslikult meelestatud talurahva hävitamist,“ lisas ta.

Kaitseministri sõnul peame au sees hoidma ka Nõukogude terrori ohvriks langenud 801 tegevväes teeninud ohvitseri ja sõjaväeametnikku, kellest enamus osales ka Vabadussõjas.

25.–27. märtsil 1949. aastal nõukogude julgeolekuorganite poolt läbiviidud massküüditamisega viidi Eestist üle 20 000 inimese Põhja-Kasahstani ja Siberisse Novosibirski, Omski ja Irkutski oblastitesse ning Krasnojarski kraisse.

Fotod (Aron Urb): https://www.dropbox.com/sh/nyscoxcrnfn24z1/AAA7mb1h_8a8Xmlpxrje6Y68a?dl=0

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee