Sa oled siin

Kaitseminister osales ÜRO julgeolekunõukogu arutelul Mali teemal

12. Juuni 2020 - 6:22
Kaitseminister osales ÜRO julgeolekunõukogu arutelul Mali teemal.
Kaitseminister osales ÜRO julgeolekunõukogu arutelul Mali teemal.

Eile toimus videosilla vahendusel ÜRO julgeolekunõukogu kõrgetasemeline arutelu ÜRO rahuvalvemissiooni MINUSMA teemal Malis, kus sõnavõtuga osales ka Eesti kaitseminister Jüri Luik.

Julgeolekunõukogu eesistuja, Prantsusmaa, vedamisel toimunud arutelul andsid ÜRO tegevustest Malis viimase kolme kuu jooksul ülevaate peasekretär Antonió Guterres ja Aafrika Liidu kõrge esindaja Malis ning Saheli piirkonnas, Pierre Buyoya. Kohtumisel osalesid üheksa riigi ministrid, sealhulgas Prantsusmaa, Saksamaa ja Belgia välisministrid.

Kaitseminister Luik tõi oma sõnavõtus välja, et halveneva julgeolekuolukorraga Malis tuleb teha rohkem tsiviilisikute kaitsmiseks. Kriitiline roll on selles Mali valitsusel ja julgeolekujõududel, kuid seda peab  toetama ka rahuvalvemissioon MINUSMA. „Et tagada tsiviilelanikkonna ja rahuvalvajate kaitse peab veelgi parandada ÜRO rahuvalvemissiooni MINUSMA mobiilsust ja eelhoiatust ning vajalikku väljaõpet,“ lisas Luik oma ettekandes.

Luik rõhutas, et rahu saavutamisel on ülimalt oluline inimõiguste järgimine. „Peame tagama, et kogu terrorismivastases tegevuses järgitakse täielikult rahvusvahelisi inimõigusi ja humanitaarõigust ning nende rikkumistele peavad järgnema karistused,“ lausus minister.

Kaitseminister tunnustas MINUSMA ja Mali valitsuse pingutusi Mali rahulepingu elluviimise toetamisel ja rõhutas, et just rahuleping on aluseks poliitilise lahenduse leidmisele Mali konfliktis.

Sõnavõtus rääkis Luik, et rahu saavutamisel on äärmiselt oluline ka terve ühiskonna kaasamine ja tõi positiivse näitena Mali parlamendivalimised, mille tulemusel osutus valituks pea kolm korda rohkem naisi kui eelmisel korral.

Kohtumine toimus MINUSMA rahuvalvemissiooni mandaadi uuendamise eel. Ametlikud läbirääkimised uue mandaadi eelnõu üle algavad 15. juuni nädalal.

Eesti osaleb Malis nii ÜRO rahuvalvemissioonil MINUSMA, Euroopa Liidu väljaõppemissioonil EUTM Mali kui ka Prantsusmaa juhitud operatsioonil Barkhane, kus lähiajal panust ka suurendatakse. Eesti jaoks on oluline terrorismi ohjamine, sealhulgas selle algpõhjustega tegelemine. See nõuab riikide ühiseid jõupingutusi, et probleemide süvenemine ei tooks kaasa negatiivseid tagajärgi ei piirkonnas endas ega selle mõjusid Euroopale.

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee

Fotod: https://www.flickr.com/photos/125208053@N05/sets/72157714669196682