Kaitseminister Hanno Pevkur rõhutas oma tänases Berliini julgeolekukonverentsi kõnes akuutset vajadust toetada Ukrainat nende teel võidule ning et Euroopal on selleks olemas ressursid.
„1000 päeva peale agressioonisõja algust vajab Ukraina meie toetust rohkem, kui oleme seni suutnud pakkuda. Euroopal on ressursse, et rohkem panustada, kuid me peame need ressursid kiiresti mobiliseerima. Euroopa Liit eraldas pandeemiast väljatulekuks üle 2 triljoni euro ja globaalselt kulutasime eelmisel aastal ligikaudu 1 triljon eurot energiasubsiidiumidele. Ehk kui tahe on olemas, oleme kindlasti valmis ka Ukrainat sõjaliselt rohkem aitama,“ märkis kaitseminister Pevkur.
Minister tõi oma kõnes esile, et konventsionaalne sõjapidamine ei ole kuhugi kadunud. Usutava heidutuse tagamine tähendab keskendumist võimete tootmisele, mis on selliste ulatuslike sõdade pidamiseks vajalikud.
„Euroopa riigid peavad suurendama kaitsekulutusi. Euroopa Liit peab liikuma ühise eesmärgi poole, milleks on vähemalt 3% SKP-st suunamine kaitsekulutusteks. See ei ole lihtne ülesanne – et jõuda 3% tasemeni, peaks Euroopa kaitsekulutused kasvama igal aastal vähemalt 100 miljardi euro võrra,“ ütles kaitseminister.
Transatlantilistest suhetest kõneldes, ütles Pevkur, et Euroopa peab püsima kindlameelsena.
„Keskendudes nii enda kui ka Ukraina kaitsele, peame mõtlema ka transatlantiliste kaitsesuhete tulevikule. Ameerika Ühendriigid on ja jäävad Euroopa tugevamaks liitlaseks,“ sõnas ta.
Lõpetuseks lausus kaitseminister Pevkur, et Euroopa seisab silmitsi enneolematute väljakutsetega nii Ukraina toetamisel tema võitluses Venemaa agressiooniga kui ka omaenda kaitsevõime tugevdamisel. Kuid need väljakutsed annavad ka võimaluse Euroopal võtta vastutus oma julgeoleku eest.
„Ukrainlased on tõestanud oma väge, jõudu ja kindlameelsust, seistes agressorile vastu kõige raskemal võimalikul viisil. Tõestagem, et oleme väärilised nimetama end nende sõpradeks.“
Lisainfo: [email protected]