Sa oled siin

Kaitseminister Pevkur: Ühendekspeditsiooniväe ülesanne on olla kiire esmareageerija

10. November 2022 - 22:18
JEF kaitseministrite kohtumine.
JEF kaitseministrite kohtumine.

Kaitseminister Hanno Pevkur osales Ühendkuningriigi juhitava tahtekoalitsiooni Ühendekspeditsiooniväe (Joint Expeditionary Force) kaitseministrite kohtumisel Edinburghis. Kohtumise peateemadena arutati Ukraina sõja mõju Euroopa julgeolekule ja kriitilisele infrastruktuurile, käsitleti ka Ukraina abistamist pikas perspektiivis.

Ühendkuningriigi kaitseminister Ben Wallace andis ülevaate Ühendekspeditsiooniväe tulevikuvisioonist 10-aastases perspektiivis ning lähiaja eelseisvatest tegevustest.

„Me ei tohi kindlasti alahinnata Venemaa vägagi selgelt väljendatud kavatsusi ja nende armee võimeid,“ sõnas Hanno Pevkur Ühendekspeditsiooniväe kaitseministrite nõupidamisel. „Olukorra eskaleerimine mobiliseerimise kaudu ei ole märk Kremli meeleheitest või nõrkusest, vaid on märk sellest, et ollakse valmis saavutama sõjalisi eesmärke ja tuues selle nimel ohvreid. Peame valmistuma pikaks sõjategevuseks,“ lisas ta.

„Ühendekspeditsiooniväe peamine ülesanne on olla kiire esmareageerija Läänemere ja Põhja-Atlandi piirkondades, olles seega väga oluline osa Balti riikide kaitses,“ jätkas Pevkur.

Kohtumisega samal ajal toimub Ühendekspeditsiooniväe suurõppus Joint Protector 22 Taanis. Õppusel harjutatakse muuhulgas Balti riikide kaitsmist sõjalise ohu eest.

Ühendekspeditsioonivägi on Ühendkuningriigi poolt algatatud ja juhitav koalitsioon, kuhu lisaks kuuluvad Eesti, Holland, Läti, Leedu, Norra, Rootsi, Soome, Taani ning Island. Koalitsiooni fookusalad on Läänemere piirkond, Kaug-Põhi ja Põhja-Atlandi piirkond. Ühendekspeditsiooniväe aktiveerimisel tagab Ühendkuningriik vajaminevad juhtimis- ja väeelemendid, mida liikmesriigid täiendavad oma võimetega.

Lisainfo: [email protected]