Sa oled siin

Kaitseministrid arutasid NATO kaitsehoiakut, kriitilise taristu kaitset ja operatsioone

24. Oktoober 2020 - 7:12
 NATO kaitseministrite kohtumisel arutati alliansi heidutus- ja kaitsehoiakut, kriitilise taristu kaitset ning sõjalisi operatsioone Afganistanis ja Iraagis. Foto: NATO
NATO kaitseministrite kohtumisel arutati alliansi heidutus- ja kaitsehoiakut, kriitilise taristu kaitset ning sõjalisi operatsioone Afganistanis ja Iraagis. Foto: NATO

Sel nädalal aset leidnud NATO kaitseministrite kohtumisel arutati alliansi heidutus- ja kaitsehoiakut, kriitilise taristu kaitset ning sõjalisi operatsioone Afganistanis ja Iraagis. Lisaks kiitsid kaitseministrid heaks plaani luua NATO kosmose keskus, samuti märgiti ära hiljutine otsus kuulutada Lätis asuv rahvusvaheline põhjadiviisi staap osaks NATO väestruktuurist.

„Meie idanaaber pole vähendanud enda agressiivset sõjalist hoiakut NATO suunal ka pandeemia ajal, viies läbi suurõppuseid ning suurendades rakettide arsenali. Seetõttu peab ka NATO hoidma ja tugevdama enda heidutus- ja kaitsehoiakut,“ ütles kaitseminister Luik pärast eile õhtul lõppenud kahepäevast kohtumist.

Heidutus- ja kaitsehoiaku aluseks on püsivad investeeringud kaitsevõime arendamisesse, millele pandeemiast tulenev majanduslangus hakkab survet avaldama. Kaitseministrite kohtumisel valitses üksmeel, et tänases julgeolekuolukorras ei saa teha järeleandmisi. Kaitseminister Luik tõi esile, et vaatamata pandeemiale jätkab Eesti pühendunult oma iseseisva kaitsevõime arendamist ning kaitse eelarve tõuseb 2021. aastal 2.3% peale. 

Lisaks arutasid kaitseministrid ka kriitilise taristu ning tarneahelate kaitsmist, mille olulisust on esile tõstnud ka käimasolev pandeemia. Esile toodi sõltuvus tsiviilsektorist ning kolmandatest riikidest taristu ja teenuste tagamisel, millele tuginevad liitlaste relvajõud ja ühiskond.

NATO sõjaliste operatsioonide osas arutati ka käimasolevaid operatsioone Afganistanis ja Iraagis. NATO missioon Afganistanis on enda lõpufaasides ning seniks kuni liitlastega otsustatakse Afganistanist väed koju tuua, hoiab Eesti enda sealset panust. Iraagi missiooni puhul andis kaitseminister Luik kohtumisel teada, et Eesti on valmis saatma sinna järgmisel aastal väekaitserühma.

NATO operatsioonialaste domeenidele lisati eelmisel aastal ka kosmos ning eilsel kohtumisel kiideti heaks plaan luua ka kosmosega tegelev keskus NATO õhuväe staapi. Kosmos on viimastel aastatel muutund üha tähtsamaks domeeniks, kuna turvalisest ja kiirest satelliidisidest sõltuvad kõik NATO operatsioonid.

Kohtumisel märgiti ka ära hiljutine otsus kuulutada Lätis asuv rahvusvaheline põhjadiviisi staap osaks NATO väestruktuurist, mis planeerib ja juhib kaitsetegevusi Eestis ja Lätis. Põhjadiviisi staap toetab Eesti ja Läti kaitsevägede paremat integreeritust NATO juhtimis- ja väestruktuuriga. Põhjadiviisi raamriikideks on Eesti, Läti ja Taani. Lisaks arutati ka olukorda Valgevenes, mida liitlased jälgivad väga tähelepanelikult.

Lisainfo: press[at]kaitseminsiteerium[dot]ee