Sa oled siin

Luik arutas Türgis olukorda Mustal merel

12. Detsember 2018 - 16:29

Kaitseminister Jüri Luik kohtus eile Ankaras Türgi kaitseminister Hulusi Akari ja parlamendi spiikri Binali Yıldırımiga, et arutada julgeolekuolukorda Mustal merel, Süürias ja teistes piirkonna riikides. Samuti käsitleti kaitsekoostööd, Türgi suhteid NATO, Euroopa Liidu, Ameerika Ühendriikide ja Venemaaga.

„Venemaa tegevus Kertši väinas on julgeolekolukorda piirkonnas oluliselt halvendanud ning on tähtis, et lääneriigid ei kaotaks toimuva osas valvsust,“ ütles Luik, kelle sõnul on Venemaa selgeks eesmärgiks pingeid kruvida ja luua olukord, mis võib viia eskalatsioonini. „Türgil on seejuures NATO liitlasena oluline roll stabiilsuse tagamisel ning unikaalne ülevaade Mustal merel toimuva kohta,“ lisas Luik.

Kohtumisel parlamendi spiiker Yıldırımi ja riigikaitsekomisjoni esimehe İsmet Yılmazi ning komisjoni liikmetega tõdeti, et Venemaa on oma viimaste sammudega olukorda regioonis pingestanud ja Türgi eesmärgiks on praeguses olukorras eelkõige Ukraina ja Venemaa vahelisi suhteid de-eskaleerida, et vältida suurema kokkupõrke ohtu.

Türgi ise on situatsioonis, kus mitmes naaberriigis valitsev olukord mõjutab oluliselt riigi julgeolekut. Süüria konflikti tagajärjel viibib Türgis üle kolme miljoni põgeniku, kellel on mõju nii Türgile kui kogu Euroopale.

Eile asetas kaitseminister Luik pärja Türgi vabariigi rajaja Kemal Atatürki mausoleumile. Viisidi raames kohtus Luik ka Türgi kaitseväe juhataja kindral Yasar Güleriga ja külastas Ankaras asuvat eriüksuste baasi, kus sai ülevaate Türgi eriüksuste rollist NATO juhitavatel operatsioonidel ja õppustel.

Eestit seob Türgiga tihe kaitsealane koostöö, üle 100 kaitseväelase on viibinud Türgis erinevatel kursustel ja väljaõppel, Türgi ohvitser on õppinud Tartus asuvas Balti kaitsekolledžis. Samuti teenib üks Türgi ohvitser Tallinnas NATO küberkaitsekoostöö keskuses.

Veel uudiseid samal teemal

12.06.2019|Kaitseministeerium

Õppused Läänemerel näitavad liitlaste pühendumust

Liitlased viivad sel suvel Läänemerel läbi suuremahulised õppused, Ameerika Ühendriikide juhtimisel iga-aastase Balti regiooni rahvusvahelise õppuse BALTOPS ning Ühendkuningriigi eestvedamisel siirmisõppuse Baltic Protector.

31.05.2019|Kaitseministeerium

Kaitseinvesteeringute keskuse järgmine direktor on Kusti Salm

Kaitseminister Jüri Luik nimetas Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse järgmiseks direktoriks ministeeriumi kaitseinvesteeringute osakonna juhataja Kusti Salmi.

Kusti Salm asub ametisse 23. juulil, mil lõpeb praeguse direktori kolonel Rauno Sirgi kolmeaastane ametiaeg. Kolonel Sirk jätkab rotatsiooni korras teenistust kaitseväes.