Sa oled siin

Luik: Euroopa Liit peab toetama sõjalist mobiilsust

5. Märts 2020 - 17:11
EL kaitseministrid arutasid eile ja täna Zagrebis Euroopa Liidu kaitsepoliitika hetkeseisu.
EL kaitseministrid arutasid eile ja täna Zagrebis Euroopa Liidu kaitsepoliitika hetkeseisu.

Euroopa Liit peab toetama sõjalise mobiilsuse arendamist, suurendades sellega nii Euroopa riikide kui strateegiliste partnerite võimeid vägede kiireks ja tõrgeteta siirmiseks.

„USA korraldab sel kevadel suurõppuse Defender 2020, mille käigus tuuakse üle Atlandi ookeani Euroopasse rohkem kui 20 000 sõdurit,“ ütles Luik. „See on hea viis sõjalise mobiilsuse kitsaskohtade tuvastamiseks ja Euroopa peab andma oma panuse nende kõrvaldamiseks.“

EL kaitseministrid arutasid eile ja täna Zagrebis Euroopa Liidu kaitsepoliitika hetkeseisu, sealhulgas ELi operatsioone Malis ja Vahemere keskosas, vajadust suurendada ELi võimekust ja tugevdada suhteid strateegiliste partneritega, kaitsealgatusi ELi eelarveplaani läbirääkimistel ning alalise struktureeritud kaitsekoostöö (PESCO) strateegilist ülevaatust.

Tegemist oli esimese kohtumisega, mida juhatas uus Euroopa Liidu välis- ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell.

Kohtumise äärealal kohtus kaitseminister Luik Euroopa Komisjoni siseturuvoliniku Thierry Bretoniga, kes vastutab ka vastloodud kaitsetööstuse- ja kosmose peadirektoraadi eest. Minister ja volinik toonitasid ELi võimalusi toetada uuenduslikku ja kõrgtehnoloogilist võimearendust.

Samuti toimus Euroopa Rahvapartei (EPP) kaitseministrite kohtumine, mida juhtis kaitseminister Luik ning kus osalesid veel Austria, Horvaatia, Hollandi, Kreeka, Küprose, Rumeenia ja Saksamaa kaitseministrid. Kohtumisel arutati vajadust suurendada kaitsekoostöö rahastust järgmises Euroopa Liidu eelarves, sõjalist mobiilsust ning hübriidohtusid.

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee