Sa oled siin

Luik kohtus Malis teeniva Eesti väekontingendiga

11. Märts 2020 - 13:18
Luik kohtus Malis teeniva Eesti väekontingendiga
Luik kohtus Malis teeniva Eesti väekontingendiga

Kaitseminister Jüri Luik kohtus eile Gaos Malis prantslaste juhitaval sõjalisel operatsioonil teeniva Eesti väekontingendiga, et saada ülevaade kaitseväelaste teenistusest ning tänada neid piirkonna julgeoleku tagamise eest.

„Me peame endale realistlikult aru andma, et liitlaste vaheline koostöö saab tõhus olla ainult siis kui sellel on väga selge praktiline väljund. Mali on meile oluline eelkõige kahest aspektist, esmalt näitab see meid rahvusvahelise kogukonna liikmena, kes mõistab et kriisid maailma eri paigus mõjutavad kas otseselt või kaudselt ka meid ennast siin Euroopas. Teisalt tugevdab see oluliselt meie suhet Prantsusmaaga, kes tuumariigi ja Tapal NATO lahingugruppi kuuluva riigina on meie üks olulisemaid liitlasi,“ ütles Luik.

Visiidi raames kohtus Luik eile Bamakos ka Mali kaitseministri kindralmajor Ibrahima Dahirou Dembélé´ ja kaitseministeeriumi ning kaitseväe juhtkonnaga, et saada ülevaade viimastest julgeolekualastest arengutest ja Mali relvajõudude peamistest väljakutsetest.

„Mali relvajõudude tugevdamine ja võime iseseisvalt operatsioone läbi viia on kindlasti nii meie kui ka meie liitlaste pikaajaline eesmärk, kui nagu Eesti oma kaitseväe ülesehitamise kogemusest suurepäraselt teab võtab toimiva süsteemi loomine aega. Eesti saab siin pakkuda unikaalset kogemust, aga ka näidata eeskuju. Mida tuleb Mali puhul silmas pidada on, aga et nende relvajõud peavad samaaegselt tegelema ka vaenlase tagasilöömise ja väga keeruliste ohtude neutraliseerimisega,“ ütles kaitseminister Luik pärast kohtumist Mali kaitseministriga.

Luige sõnul saab Eesti Malis, aga ka Põhja-Aafrikas laiemalt jagada oma infotehnoloogialast teadmist, mis näiteks Mali armee puhul aitaks kogu süsteemi korrastada. 

Eesti osaleb Malis kokku kolmel erineval operatsioonil. Ligi poolesaja kaitseväelasega panustab Eesti hetkel prantslaste juhitavasse Barkhane operatsiooni. Eesti kaitseväelastest staabiohvitserid ja instruktorid osalevad ÜRO rahuvalvemissioonil MINUSMA ja Euroopa Liidu väljaõppemissiooni EUTM Mali. Barkhane operatsioon on nii Prantsusmaa kui Eesti suurimad välisoperatsioonid. Kaitseministrit saatis visiidil kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem.

Fotod: https://pildid.mil.ee/index.php?/category/59828

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee