Sa oled siin

Luik osaleb NATO kaitseministrite kohtumisel ja kohtus EL-i kõrge esindajaga

13. Veebruar 2020 - 9:20
Luik osaleb NATO kaitseministrite kohtumisel ja kohtus EL-i kõrge esindajaga.
Luik osaleb NATO kaitseministrite kohtumisel ja kohtus EL-i kõrge esindajaga.

Kaitseminister Jüri Luik osaleb sel nädalal NATO kaitseministrite kohtumisel Brüsselis, kus eile õhtul keskenduti transatlantilistele suhetele ja globaalsetele ohtudele. Samuti otsustasid kaitseministrid Põhja-Atlandi Nõukogu formaadis toimunud kohtumisel pöörata senisest rohkem tähelepanu Lähis-Idas toimuvale, millest esimese sammuna nähakse senise Iraagi missiooni tugevdamist.

„Eesti toetab liitlaste suuremat kohaolekut ja praeguse NATO Iraagi väljaõppemissiooni laiendamist. Samuti oleme valmis ka ise otsima võimalusi kuidas saaksime teha senisest rohkem,” ütles Luik, kelle sõnul on missiooni laiendamise juures oluline, milliseks saab selle mandaat. “Meie enda panused välisoperatsioonidele on hoolikalt valitud, jõukohased ja täpselt sihitud rahvusvahelise julgeoleku tagamiseks ning puudutavad ka meie oma turvatunnet siin Eestis,” lisas Luik.

Samuti kohtus Luik Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrelliga, et arutada Liibüa ja Saheliga seotud viimaste arengute üle.

„Meie kaitseväelaste osalemine operatsioonil Barkhane Malis on olnud üks olulisi valikuid, mida ka Euroopa Liidus on selgelt märgatud ja mis näitab, et Eesti tõepoolest näeb maailma julgeolekut selle nö. 360-kraadise vaatega,“ märkis Luik. „Sahel, aga ka Liibüa ja Põhja-Aafrika laiemalt on täna selgelt piirkonnad, kus terrorism kõige rohkem pead tõstab ning see, et me neid ohte märkame näitab meid vastutustundliku rahvusvahelise kogukonna liikmena,“ lisas Luik.

Lisaks allkirjastasid Eesti, Läti ja Leedu kaitseministrid Balti kaitsekolledži koostöö jätkamise leppe ja Ühendkuningriigi juhitava Ühendekspeditisiooniväe (Joint Expeditionary Force) osalisriikide valmidusdeklaratsiooni, millega võimaldatakse jõudude panustamine NATO valmidusinitsatiivi (NATO Readniess Initative, NRI).

Äärealal kohtus Luik ka Kreeka kaitseminister Nikolaos Panagiotopoulosega, kellega arutati kübekaitsega seotud küsimusi ning Kreeka võimalikku liitumist Prantsusmaa Euroopa interventsiooniinitsatiiviga (EI2).

Täna arutavad kaitseministrid NATO heidutus- ja kaitsehoiakuga seonduvaid küsimusi.  Kanada initsatiivil kohtuvad kaitseministrid Ukraina kolleegi Andriy Zahorodniukiga, et arutada julgeolekuolukorda Musta mere piirkonnas ning Ukraina edusamme rahvusliku liitumisprogrammi (Annual National Programme, ANP) ning kaitsevaldkonna reformide osas. Veel kohtub Luik Gruusia kaitseminister Irakli Garibashviliga ja allkirjastab Põhjadiviisi arendamist puudutava leppe.

Lisainfo: e-posti aadressil roland.murof[at]kaitseministeerium[dot]ee või telefonil 5855 3594

Kohtumise kava ja pildimaterjal: https://www.nato.int/cps/en/natohq/events_173139.htm