Sa oled siin

Luik rõhutas EL kaitseministrite kohtumisel vajadust säilitada kaitsevalmidus

6. Aprill 2020 - 20:13
 EL-i kaitseministrite videokohtumine.
EL-i kaitseministrite videokohtumine.

Kaitseminister Jüri Luik arutas esmaspäeva õhtul Euroopa Liidu kaitseministrite videokonverentsil COVID-19 haiguspuhangu mõjusid kaitseküsimustele.

“Kahtlemata peab Eesti nagu teisedki Euroopa riigid nägema vaeva, et puhkenud pandeemiale võimalikult kiiresti piirid panna, kuid seejuures on väga oluline, et Euroopa säilitaks olukorrateadlikkuse ja valmiduse reagreerida sõjalistele ohtudele,” ütles kaitseminsiter Luik.

Luige sõnul on Eesti valmis kaaluma oma panuse suurendamist Euroopa Liidu missioonidel, et seeläbi näidata solidaarsust ELi lõunapoolsete liikmesriikidega. Eelmisel nädalal kiitis Vabariigi Valitsus heaks kaitseväe osalemise  Euroopa Liidu uuel sõjalisel missioonil Irini, mis on jätkumissiooniks seni Vahemerel tegutsenud operatsioonile Sophia.

Kriisi mõjust rääkides juhtis Luik tähelepanu Euroopa Liidu ja NATO riikide vastu suunatud väärinfokampaaniatele, mille vastu võitlemiseks tuleks suunata rohkem ressursse Euroopa Liidu strateegilise kommunikatsiooni rakkerühmadele. “Samuti tuleb ikka  ja jälle rõhutada ELi-NATO koostöös ja tugeva Atlandi-ülese suhte olulisust,” lisas kaitseminister, kelle sõnul saab Euroopa Liit aidata kaasa ka sõjalise mobiilsuse toetamise kaudu.

Kohtumisel jäi kõlama vajadus tagada Euroopa Liidu väljaõppemissioonidel osalevate kaitseväelaste turvalisus, kuivõrd viiruspuhang on alles hakanud jõudma neisse kolme Aafrika riiki, kus missioonid tegutsevad.

Kõrge esindaja Josep Borrelli juhtimisel peetud kohtumisel andsid kaitseministrid ka ülevaate oma valitsemisala toetusest tsiviilstruktuuridele riigisiseses võitluses viirusega. Tegemist oli esimese videosillana toimunud ELi kaitseministrite kohtumisega.

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee