Sa oled siin

Luksemburg panustab 12 miljonit eurot Ämari lennubaasi lennuraja remonti

31. Jaanuar 2024 - 15:20

Täna Brüsselis toimunud Euroopa kaitseministrite mitteametliku kohtumise veerel allkirjastasid kaitseminister Hanno Pevkur ja Luksemburgi kaitseminister Yuriko Backes kahepoolse leppe, mille alusel Luksemburg panustab Ämari lennubaasi lennuraja remonti 12 miljoni euroga.

„Luksemburgi abiga parandame Ämari lennubaasi kvaliteeti, mis aitab meil paremini toetada ja teenindada nii enda kui liitlaste lennukeid. See on hea näide sellest, kuidas meie liitlased panustavad otseselt terve regiooni julgeolekusse. Oleme Luksemburgile tänulikud Eesti ja laiemalt terve piirkonna kaitsevõime tugevdamise eest,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

„Balti õhuturbemissioon on määrava tähtsusega NATO õhuruumis rahu ja julgeoleku tagamiseks. Luksemburg on uhke võimaluse üle panustada, eelnevalt tankimistaristu parandamisse ja nüüd Ämari lennubaasi renoveerimisse. Selle rahalise panusega ei toeta Luksemburg mitte ainult Eestit, vaid investeerime sellega ka meie ühise NATO õhuruumi julgeoleku tagamisse, mis tähendab, et panustame ka enda julgeolekusse,“ ütles Luksemburgi kaitseminister Yuriko Backes. 

Luksemburgi rahastuse toel vahetatakse lennuraja katend, renoveeritakse õhuturbe hävitajate angaari perroon, renoveeritakse äravoolu süsteem ja vahetatakse lennuraja märgistused. Ämari lennuliiklusala remont läheb maksma ligikaudu 18,5 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Lennuraja remont kestab 2024. aasta märtsist oktoobrini, selleks ajaks kolivad Balti õhuturbe hävitajad Lätisse Lielvārde lennubaasi ning Ämaris maanduvad üksnes liitlaste helikopterid. Eesti õhuväe lennuvahendid kolivad remondi ajaks Pärnu lennuväljale. Peale remonti naasevad NATO liitlaste ja Eesti lennuvahendid jälle Ämarisse.

Luksemburg on ka varasematel aastatel toetanud rahaliselt õhuturbe teostamist Ämaris ja Nurmsi õppevälja mehitamata lennuvahendite väljaõppekeskuse ehitamist.

Lisainfo: [email protected]

Fotod: Kaitseminister Pevkur ja Luksemburgi kaitseminister Yuriko… | Flickr