Sa oled siin

NATO kaitseministrid tugevdavad alliansi kaitset

27. Juuni 2019 - 16:14
NATO kaitseministrid tugevdavad alliansi kaitset
NATO kaitseministrid tugevdavad alliansi kaitset

Eile ja täna Brüsselis NATO liikmesriikide kaitseministrite kohtumisel osalenud kaitseminister Jüri Luige sõnul jätkab allianss oma heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamist.

"Eesti jaoks on oluline, et jätkuks NATO Varssavi ja Brüsseli tippkohtumistel riigipeade poolt kokkulepitu elluviimine. Eelkõige tähendab see kaitseplaanide uuendamist ning õhukaitse küsimusi," ütles kaitseminister Luik. "Samuti on oluline liitlasriikide kaitsekulude tõstmine ühiseks koormajagamiseks, kuna see võimaldab ühelt poolt edasi minna heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamisega, kuid teisalt arendada vägesid ja võimeid NATO operatsioonidele ja missioonidele panustamiseks. Eesti saab jätkuvalt kinnitada, et täidame kokku lepitud eesmärke, sealhulgas 2% kriteeriumit."

NATO liitlased arutasid üheskoos keskmaarakettide piiramise ehk INF leppe järgset tegevust, juhul kui lepet rikkunud Venemaa siiski ei otusta selle täitmisele naasta. 2. augustil lõpeb Venemaale seatud tähtaeg INF lepingu tingimuste juurde tagasipöördumiseks.

Kaitseminister Luik ütles, et liitlased toetavad USA otsust lahkuda INF leppest, mida Venemaa on rikkunud.

"Venemaa-poolne lepingu rikkumine mõjutab Euroopa julgeolekut negatiivselt ning seetõttu arutasime NATO liitlastega selle mõjuhinnanguid ning võimalikke vastumeetmed, juhuks kui Venemaa ei naase leppe täitmise juurde," ütles Luik.

Eraldi sessioonil pühendusid liitlasriikide kaitseministrid ka Afganistanile ning seal läbiviidava NATO missiooni Resolute Support tulevikule seoses lähenevate valimistega Afganistanis. Arutelust võtsid osa ka Afganistani kaitseminister, partnerriikide ministrid ning ÜRO ja EL esindajad.

Kaitseminister Luige sõnul mõjutavad NATO tulevast rolli Afganistanis käimasolevad rahuläbirääkimised USA ja Afganistani võimude ning Talebani vahel.

"Eesti toetab üldist põhimõtet, et koos mindi operatsioonile ning koos peaks sealt ka välja tulema," ütles Luik.

Kaitseminister Luik kohtus eraldi kahepoolselt ka Prantsusmaa kaitseministri Florence Parly'ga, kellega arutati ühiseid välisoperatsioone ning liitlaste suurendatud kohalolekut Eestis.

Liitlaste kaitseministrid arutasid ka innovatsiooni ning murranguliste tehnoloogiatega seonduvaid arenguid ja EL-NATO koostööd selles vallas.

Fotod NATO kaitseministrite kohtumiselt: https://drive.google.com/drive/folders/1zV_msQkOuHGQcBx0A1y5ocjgZ4fbLx0C...

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee