Sa oled siin

NATO pataljoni lahingugrupp heiskas Tapal lipud

20. Aprill 2017 - 11:40

Täna pärastlõunal heiskasid Ühendkuningriigi, Prantsusmaa ja Taani kaitseväelased  Tapa kaitseväelinnakus ühisrivistusel riigilipud ja tähistasid NATO pataljoni lahingugrupi teenistuse algust Eestis.

Kaitseminister Margus Tsahkna rõhutas NATO liitlaste pataljoni lahingugrupi avarivistusel, et NATO pataljoni lahingugrupi saabumine on kinnituseks: Eesti ei ole üksi ega pea enam kunagi üksi vastu seisma hädaohtudele.

„Tänane rivistus sümboliseerib NATO otsustavust ja ühtsust. Rivistus annab jõulise sõnumi, et kui me ütleme „Üks kõigi - kõik ühe eest!“ siis me ka mõtleme seda. Vaba maailm on ühinenud kaitsmaks väärtuseid ja põhimõtteid, mis on meile igavesti tähtsad,“ ütles kaitseminister Tsahkna. „Me teame nüüd, et saame oma liitlastele kindlad olla, ja liitlased saavad meile kindlad olla. Koos ühises rivis seistes oleme me tugevad.“

Pärast rivistust kirjutasid Eesti kaitseminister Margus Tsahkna, Ühendkuningriigi kaitseminister Sir Michael Fallon, Taani kaitseminister Claus Hjort Frederiksen ja Prantsusmaa suursaadik Eestis Claudia Delmas-Scherer liitlaste suurendatud kohalolekut käsitleva deklaratsiooni. Deklaratsiooni järgi tegutseb lahinguvõimeline, kuid selgelt kaitse-eesmärgil loodud NATO pataljoni lahingugrupp tihedas koostöös ja väljaõppes Eesti Kaitseväega.

NATO lahingugrupi avatseremoonia rivistusel osales ligi 1200 kaitseväelast Ühendkuningriigist, Prantsusmaalt, Taanist ja Eestist. Lisaks kolme riigi kaitseministritele osalesid avatseremoonial Vabariigi President Kersti Kaljulaid, riigikogu esimees Eiki Nestor, peaminister Jüri Ratas, Eesti  kaitseväe juhataja kindral Riho Terras,  NATO Euroopa vägede ülemjuhataja asetäitja kindral James Everard, NATO Brunssumi ühendväejuhatuse ülem kindral Salvatore Farina.

Muutunud julgeolekukeskkonna tõttu otsustasid kõigi NATO 28 liitlasriigi juhid eelmise aasta suvel Varrsavi tippkohtumisel paigutada NATO pataljonide lahingugrupid Eestisse, Lätisse, Leetu ja Poola. NATO paigutas oma lahingugrupi Eestisse heidutuse ja kollektiivkaitse eesmärgil, lahingugrupp tugevdab Eesti iseseisvat kaitsevõimet.

Kaitseväe 1. jalaväebrigaadi koosseisus Tapal teeniva liitlaste pataljoni lahingugrupi suuruseks on ligi 1200 kaitseväelast. Raamriik Ühendkuningriik panustab rohkem kui 800 kaitseväelasega, kes on relvastatud tankidega Challenger 2, jalaväe lahingumasinatega Warrior ning liikursuurtükkidega AS90. Prantsusmaa panuseks lahingugruppi on 300 kaitseväelasega allüksus, mille relvastuses on tankid Leclerc, jalaväe lahingumasinad VBCI ja soomukid VAB. Prantsuse allüksus teenib Tapal kaheksa kuud, need vahetab välja Taani allüksus.

Fotogalerii

 

Veel uudiseid samal teemal

12.06.2019|Kaitseministeerium

Õppused Läänemerel näitavad liitlaste pühendumust

Liitlased viivad sel suvel Läänemerel läbi suuremahulised õppused, Ameerika Ühendriikide juhtimisel iga-aastase Balti regiooni rahvusvahelise õppuse BALTOPS ning Ühendkuningriigi eestvedamisel siirmisõppuse Baltic Protector.

31.05.2019|Kaitseministeerium

Kaitseinvesteeringute keskuse järgmine direktor on Kusti Salm

Kaitseminister Jüri Luik nimetas Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse järgmiseks direktoriks ministeeriumi kaitseinvesteeringute osakonna juhataja Kusti Salmi.

Kusti Salm asub ametisse 23. juulil, mil lõpeb praeguse direktori kolonel Rauno Sirgi kolmeaastane ametiaeg. Kolonel Sirk jätkab rotatsiooni korras teenistust kaitseväes.