Sa oled siin

Pevkur: Balti riigid lähevad Vilniuse tippkohtumisele ühiste eesmärkidega

17. Mai 2023 - 16:33
Balti riikide kaitseministrite kohtumine. Foto: Gatis Dieziņš (Läti kaitseministeerium/ Aizsardzības ministrija)
Balti riikide kaitseministrite kohtumine. Foto: Gatis Dieziņš (Läti kaitseministeerium/ Aizsardzības ministrija)

Eile ja täna toimunud kolme Balti riigi kaitseministrite kohtumisel Lätis arutasid kaitseministrid Hanno Pevkur, Ināra Mūrniece ja Arvydas Anušauskas NATO Vilniuse tippkohtumise, Ukraina abistamise, õhuturbe ja Balti riikide harjutusväljadega seotud küsimusi.

Kaitseminister Pevkuri sõnul on juulis toimuva NATO tippkohtumise eel Balti riikide eesmärgid sarnased. „Balti riigid ootavad Vilniusest tugevaid sõnumeid eelkõige Madridi otsuste elluviimise ja kaitseplaanide uuendamise kohta, millega viidaks ellu NATO tugevdatud kaitsehoiakut. Teiseks ootame tugevat poliitilist signaali selle kohta, mismoodi hakkab toimuma Ukraina liikumine NATO suunas. Eesti, Läti ja Leedu on tugevalt panustanud Ukraina abistamisse ja jätkame seda nii kaua kui vaja,“ lisas Pevkur.

„Lisaks ootame Vilniusest käegakatsutavat tulemust NATO õhukaitse tugevdamiseks Balti riikides, mis meie nägemuses võiks toimida sarnaselt Balti õhuturbe missioonile – rotatsioonide põhiselt,“ selgitas kaitseminister Pevkur. 

Kohtumise raames anti kaitseministritele ülevaade harjutusväljade arendamisest Balti riikides. „Ukraina sõda, uued võimearendusprojektid ja kaitsejõudude suurendamine ning kasvanud liitlaste kohalolek on tänaseks üle koormanud kõikide Balti riikide olemasolevad harjutusväljad, mistõttu nii Läti, Leedu kui Eesti tegelevad praegu kiiremas korras nii olemasolevate laiendamise kui ka uute arendamisega. Püüame leida võimalusi ühisteks väljaõppeprojektideks, kuid esmajoones peavad kõik kolm riiki praegu oma rahvuslikud harjutusväljad välja ehitama,“ ütles kaitseminister. 

Samuti arutasid kaitseministrid Balti riikide piiriülese kaitsekoostöö ja Balti Kaitsekolledžiga seotud küsimusi ning külastasid Läti õhuväe Lielvarde lennubaasi.

Lisainfo: [email protected]

Fotod: Kaitseministeerium | Flickr

Ühiskommünikee (214.66 KB, PDF)