Sa oled siin

Pevkur esitab kaitseväe juhatajaks 1. jalaväebrigaadi ülema Andrus Merilo

7. Veebruar 2024 - 17:32
Kolonel Andrus Merilo (foto autor Maria Tammeaid, kaitsevägi).

Kaitseminister Hanno Pevkur esitab parlamendi riigikaitsekomisjonile arvamuse saamiseks ja Vabariigi Valitsusele kinnitamiseks kaitseväe juhataja kandidaadina 1. jalaväebrigaadi ülema kolonel Andrus Merilo.

„Olen viimase kuu jooksul kohtunud paljude kaitseväelastega ja täna tutvustasin oma ettepanekut nii Vabariigi Presidendile, peaministrile, valitsuspartnerite juhtidele kui ka Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehele. Nende kohtumiste tulemusena on mul kujunenud veendumus esitada kaitseväe juhataja kandidaadiks kolonel Merilo,“ ütles kaitseminister Pevkur.

„Kolonel Merilo senine, rohkem kui 30 aasta pikkune teenistuskäik kinnitab, et tegemist on Eesti kaitseväge läbi ja lõhki tundva mehega, kelle sõnal on kaal nii kaitseväes kui väljaspool. Merilod teades ja tema iseloomustamiseks kuuldut arvestades olen veendunud, et Eesti kaitsevägi saab endale väga tugeva juhi, kellele vägi on valmis järgnema ja keda rahvas on valmis kuulama,“ täiendas Pevkur.

Kaitseminister lisas, et on arutanud juunis kaitseväe juhatajana lõpetava kindral Martin Heremiga võimalust, et kui kolonel Merilo saab Vabariigi Valitsuse toetuse, võiks ta asuda brigaadikindralina üleminekuperioodiks kaitseväe juhataja asetäitja ametikohale. Merilo brigaadikindraliks ülendamist toetab ka Vabariigi President.

Kolonel Andrus Merilo on praegu diviisi 1. jalaväebrigaadi ülem ning olnud kaitseväe peastaabi operatiivosakonna ülem. Merilo on lisaks juhtinud ka kaitseväe juhataja administratsiooni, Scoutspataljoni ja 1. jalaväebrigaadi operatiivjaoskonda.

Merilo alustas oma teenistust 1992. aastal Kuperjanovi jalaväepataljonis ajateenijana, kust suundus teenima Balti pataljoni Eesti jalaväekompaniisse. 2002. aastal lõpetas ta Soome kõrgema maakaitsekooli. Samuti on ta lõpetanud Ameerika Ühendriikides maaväe staabikolledži (Command and General Staff College) 2010. aastal ja sõjakolledži (Army War College) 2019. aastal.

Merilo on osalenud rahuvalvemissioonil Liibanonis ja rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel Kosovos, Afganistanis ning Iraagis.  

Teenetemärgid: 

 1. Kotkaristi V klassi teenetemärk
 2. Kaitseministeeriumi III klassi teeneterist
 3. Kaitseväe teenetemärk lahinguliste teenete eest
 4. Kaitseväe teeneterist eeskujuliku teenistuse eest
 5. Maaväe ohvitseri kuldrist
 6. Maaväe ohvitseri hõberist
 7. Kaitseliidu eriteenete medal
 8. Kaitseväe peastaabi teeneterist 
 9. Rahuoperatsioonide Keskuse teenetemärk
 10. Scoutspataljoni teenetemärk
 11. 1. Jalaväebrigaadi rinnamärk
 12. Mälestusmedal “10 aastat taastatud kaitseväge”
 13. Kaitseväe pikaajalise teenistuse medal
 14. Haavata saamise tunnusmärk
 15. Rahvusvahelistes sõjalistes operatsioonides osalenu medal
 16. NATO missioonimedal ISAF
 17. NATO missioonimedal KFOR
 18. ÜRO medal
 19. Norra Armee teenete medal

 

Lisainfo: [email protected]