Sa oled siin

Pevkur kohtumisel NATO peasekretäriga: Madridi otsuste rakendamisega tuleb kiiresti edasi minna

16. September 2022 - 15:57

Kaitseminister Hanno Pevkur arutas täna Brüsselis toimunud kohtumisel NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga kuidas tugevdada NATO kohalolekut Eestis.

„Madridi tippkohtumisel lepiti kokku raamistik NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamiseks. Suured otsused, mis Eestit puudutavad, on tehtud ja nüüd tuleb otsuste rakendamisega kiiresti edasi minna. Tehtud otsuste elluviimine moodustab NATO kaitselahendi idatiiva jaoks,“ selgitas kaitseminister Pevkur. „Eesti jaoks on praegu kõige olulisem prioriteet lisabrigaadi määramine Ühendkuningriigi poolt ja sellega seoses ka lahinguvalmiduses diviisi struktuuri loomine. Selle diviisi juhtimine peab olema integreeritud kohe NATO kaitseplaanidesse,“ selgitas kaitseminister Pevkur.

Eesti töötab selle nimel, et tagada liitlaste täiendava kohaloleku jaoks vajalikud tingimused (sh kasarmud, tehnika ja eelpaigutatud varustuse taristu, laiendatud harjutusalad). Lisaks Eesti kaitsevõime tugevdamisele lisaotsuste kaudu on valitsus suunanud rahastust ka liitlaste vastuvõtmise võimaluste laiendamiseks. „Vastu võetud kaitse-eelarve lisarahastuse pakett sisaldas vahendeid liitlasvägede vastuvõtmise tingimuste parandamiseks nii Tapal kui ka Ämaris, nii et omalt poolt oleme Eestis kiirelt liikunud edasi vajalike tingimuste loomisega,“ ütles Pevkur.

Kaitseminister ja peasekretär arutasid kohtumise käigus Ukraina olukorda, NATO innovatsioonifondi järgmisi samme ja DIANA innovatsioonikiirendite võrgustiku arenguid Eestis. Lisaks peakontori harule on Eestil valmisolek avada kiirendi juba järgmisel aastal, pakkudes esimeste seas võimalusi iduettevõtetele nii meie regioonist kui ka Alliansist laiemalt.

Visiidi raames kohtus kaitseminister ka Euroopa välisteenistuse asepeasekretäri Charles Friesi ja Euroopa Komisjoni siseturu voliniku Thierry Bretoniga.

Lisainfo: [email protected]

Fotod: Kaitseminister Pevkuri välisvisiidid (2022) | Flickr