Sa oled siin

Pevkur kohtus USAs mõjukate Kongressi liikmetega ja osales julgeolekuaruteludes

30. Märts 2023 - 17:19

Kaitseminister Hanno Pevkur kohtus kahepäevasel visiidil Ameerika Ühendriikides mõjukate esindajatekoja ja senati liikmetega ning osales GlobSec mõttekoja USA haru avamisele pühendatud julgeolekukonverentsil ja RAND mõttekoja julgeolekuteemalisel ümarlaual. Eile kohtus Pevkur ka senati eraldistekomitee ja kaitse alakomitee liikme vabariiklasest senaatori Lindsey Grahamiga, et arutada viimaseid arenguid seoses Venemaa sõjaga Ukrainas.

Nii kohtumistel kui aruteludel tänas Pevkur Ühendriike liidrirolli eest Ukraina toetamisel ning rõhutas toetamise jätkamise vajadust kuni Ukraina sõja võidab. „Toimunud kohtumised näitasid selgelt, et Ameerika Ühendriikide think-thankerid ja rahvaesindajad mõistavad hästi, mis on Ukrainas kaalul – Venemaa edu Ukrainas oleks löök kogu demokraatlikule maailmale ja innustaks kõiki diktaatorlikke liidreid nende ambitsioonides,“ ütles Pevkur, kelle sõnul oli külma sõja ajal Nõukogude Liidu majandus veidi enam kui poole väiksem Ühendriikide majandusest, kuid sellele vaatamata kujutas Nõukogude Liit koos oma satelliitidega arvestatavat sõjalist väljakutset lääneriikidele. Ukraina abiga tuleb jätkata, ja märkimisväärselt, nagu ka sanktsioonide laiendamisega. 

„Venemaa kujutab endiselt ohtu ka NATO liikmesriikidele ja Läänemere regioon on siin üks haavatavamaid, seetõttu on äärmiselt oluline Ameerika Ühendriikide sõjaline kohalolek ja julgeolekuabi jätkumine piirkonnas. Ühendriikide HIMARS ja jalaväeüksuste viibimine ja ühine väljaõpe Eesti kaitseväelastega, aga ka viimase aja laevade ning lennuvahendite tihe siirmine piirkonda tugevdavad nii piirkonna julgeolekut kui transatlantilist sidet,“ lisas Pevkur.

GlobSec USA mõttekoja avamisele pühendatud julgeolekukonverentsil osales minister Pevkur koos Läti välisminister Edgars Rinkevicsiga avapaneelis, mis käsitles sõjalisi ja strateegilisi õppetunde Ukraina sõjast. 

Visiidi raames kohtus kaitseminister Pevkur ka Valge Maja kübernõuniku ning Marylandi osariigi esindajate ja rahvuskaardi juhtkonnaga. Kaitseväe, Kaitseliidu ja Marylandi rahvuskaardi koostöö sai alguse pärast kaitseväe taasloomist 1993. aastal. Rahvuskaart on korraldanud kaitseväelaste ja kaitseliitlaste koolitusi Ameerika Ühendriikides ning panustanud Kaitseliidu kui vabatahtliku riigikaitseorganisatsiooni arengusse. Täna on Eesti ja USA võrdsed partnerid, kes vahetavad kogusemusi ning õpivad üksteiselt. Rahvuskaart osaleb ka Eestis õppustel, sealhulgas kübervaldkonnas.

„Kohtumistel jäi selgelt kõlama tunnustus Eestile nii enda riigikaitse taseme hoidmise eest kui teiste liitlaste innustamise eest. Ütlesin selgelt välja, et 2% tuleb vaadata kui miinimumi, mida tuleb täita täna. Aga et sõjalise heidutushoiaku tugevdamiseks tuleb siht seada vähemalt 2,5%le," sõnas Pevkur. 

USA julgeolekuabi on mänginud olulist rolli Eesti võimearendamise eesmärkide kiiremas saavutamises.

Lisainfo: [email protected]

Fotod: Kaitseminister USA-s (27.-29.03.2023) | Flickr