Eile ja täna Brüsselis toimunud NATO kaitseministrite kohtumisel arutasid kaitseministrid Ukraina president Volodõmõr Zelenskõiga Ukraina võiduplaani, NATO võime-eesmärke ning kaitsekulude sihi suurendamist.
„NATO uued väevõime eesmärgid kinnitavad, et viimase 30 aasta kaitsevaldkonna alarahastamise tõttu NATO liikmesriikides on nüüd vaja usutava heidutus-ja kaitsevõime tagamiseks oluliselt enam vahendeid kõikides NATO riikides. Peame mõistma, et kaitsekulude tõstmine pole liitlaste vaheline võidujooks esimesele kohale vaid võidujooks rahu säilitamiseks. Seetõttu tuleb järgmisel aastal Haagi tippkohtumisel leppida kokku uues kaitsekulude tasemes, milleks peaks olema vähemalt 2,5 või 3%,“ ütles kaitseminister Pevkur.
Eile õhtul NATO Ukraina nõukogu formaadis arutasid kaitseministrid avatud kaartidega president Zelenskõiga võiduplaani. „Nii mitmedki elemendid sellest on ka meie eelmisel aastal avaldatud võidustrateegias välja toodud. Loomulikult toetame Ukrainat ning loodame, et see plaan annab meile kollektiivselt selgemad sihid Ukraina võidule aitamisel,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur. „Eesti on Ukraina kaitseks andnud 0,25% SKTst ja lubatu ka kohale toimetanud. Lisaks juhime koos Luksemburgiga IT-koalitsiooni, mis toetab Ukraina kaitseväe ja kaitseministeeriumi IKT võimekuste arendamist. Sel korral saime Brüsselis tervitada Rootsit kui kuueteistkümnendat koalitsiooniga liitujat.“
Lisaks arutasid kaitseministrid NATO integreeritud õhu- ja raketikaitse tugevdamist, seoses järjest sagenevate Venemaa lennuvahendite õhuruumi rikkumistega. „NATO on teinud samme nii õhukaitse tugevdamiseks kui õhuruumi olukorrateadlikkuse parendamiseks. Ka meie Ämari baasi taasavamine ja Hispaania NASAMS üksuse Eestis viibimine on osa õhukaitse tugevdamisest, mis lähiajal saab tõhustatud ka meie oma IRIS-T süsteemidega,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.
Esimese päeva kohtumine hõlmas ka esmakordselt kaitseministrite formaadis kohtumist nelja India ja Vaikse ookeani piirkonna partneri (IP4 – Austraalia, Jaapan, Lõuna-Korea ja Uus-Meremaa) ja Euroopa Liidu esindajatega. „Tegemist oli kasuliku mõttevahetusega julgeolekuolukorra teemadel Euro-Atlandi ja India-Vaikse ookeani piirkondades, samuti arutasime Venemaa agressioonisõda Ukraina vastu ning Hiina varjatud toetust Vene sõjamasinale – on oluline, et Hiinaga suhtlemisel säilitame ühtsuse ja otsustavuse,“ selgitas kaitseminister Pevkur.
Kaitseministrite kohtumise raames toimus ka NATO lahingugruppe võõrustavate Balti riikide ja raamriikide kohtumine ning Ukrainat abistavaid võimekoalitsioone juhtivate riikide kohtumine.
Lisainfo: [email protected]
Fotod: Kaitseministeerium | Flickr