Sa oled siin

Pevkur pärast kohtumist Austiniga: USA väed hakkavad regulaarselt Eestis roteeruma

19. Oktoober 2022 - 3:23

Kolmepäevase visiidi raames Ameerika Ühendriikidesse kohtus kaitseminister Hanno Pevkur eile kaitseministri Lloyd Austiniga, et arutada Eesti-USA kaitsekoostööd ning käsitleda NATO idatiiva tugevdamise ja Ukraina toetusega seotud küsimusi.

“Saime põhimõttelise kokkuleppe, et USA hakkab panustama Eesti julgeolekusse täiendavate roteeruvate üksuste ja võimetega. Täpsemad relvasüsteemid, võimed ja üksused, kes Eestis regulaarse rotatsiooni korras hakkavad viibima, selguvad lähiajal,“ ütles kaitseminister.

„Tänasin kaitseminister Lloyd Austinit samuti USA juhtiva rolli eest Ukraina toetamisel nende vabadusvõitluses. Liitlastena seisame täna kõik koos ühtsena ja panustame nii palju kui saame, et me tulevikus ei peaks vaatama tagasi mõeldes, et oleksime pidanud tegema rohkem,“ ütles kaitseminister Pevkur.

Eesti valitsus on tänavu juba kolm korda eraldanud lisaraha riigikaitse tugevdamiseks, tõstes kaitsekulutused 3% SKT piirimaile, kuid ka USA on tõstnud panuseid NATO idatiiva tugevduseks. „Järgmise paari aasta jooksul investeerime tänavu USA poolt julgeolekuabi korras saadud 140,5 miljonit dollarit pikamaa kaudtulevõime arendamisse hankides selleks mitmikraketiheitjad HIMARS. Saime kinnituse HIMARSide tootja, Lockheed Martini, juhtkonnalt, et Eesti tellimus on kenasti ajagraafikus,“ lisas Pevkur.

Mitmikraketiheitjate HIMARS hankimine on oluline hüpe edasi Eesti kaudtulevõimekuse arendamises, nende kasulikkust tõestab ka Ukraina kogemus. „Lockheed Martin on Eesti pikaajaline ja kindel partner kaitsetööstuses. Nende toodetud tankitõrjeraketisüsteem Javelin on juba aastaid meie tankitõrjevõimekuse nurgakivi, mis on ennast ka praeguses Ukraina sõjas igati õigustanud,“ lisas Pevkur.

Visiidi raames toimus ümarlaua arutelu German Marshall Fund mõttekojas Ukraina sõja ja Ukraina toetamise ning idatiiva tugevdamise teemadel. Veel osales kaitseminister Pevkur delegatsiooniga ümarlaua arutelul mõttekoja Heritage Foundation julgeoleku ja Euroopa ekspertidega. Täna annab kaitseminister küberjulgeoleku teemal loengu kaitseülikoolis National Defence University.

Lisainfo: [email protected]

Fotod: Kaitseministri visiit USAsse 17.-20.10.2022 | Flickr