Sa oled siin

USA mõjukad senaatorid tegid Eestisse visiidi

26. Oktoober 2018 - 10:23
Ameerika Ühendriikide senaatorite delegatsioon kaitseminister Jüri Luigega
Ameerika Ühendriikide senaatorite delegatsioon kaitseminister Jüri Luigega

Ameerika Ühendriikide senaatorite delegatsioon saabus eile õhtul visiidile Tallinnasse.  Kohtuti kaitseminister Jüri Luigega,  et saada ülevaade julgeolekuolukorrast ning arutada kaitsekoostöö küsimusi.

Senaatorite delegatsioon, kuhu kuulus nii kaitse-, luure- kui eelarvekomitee liikmeid ja mida juhtis luurekomitee esimees vabariiklasest senaator Richard Burr tõdes, et Ameerika Ühendriigid on läbi erinevate kaitsealgatuste toetanud tugeva transatlantilise suhte püsimist, mille heaks näiteks on eelmisel nädalal Ämaris avatud taristu, mis annab täiendava võimaluse liitlaste üksuste vastuvõtmiseks.

Kaitseminister Jüri Luik märkis, et Ühendriikide kohalolekul on Euroopas tugev heidutav efekt, millel on võtmeroll rahu ja stabiilsuse tagamisel Euroopas.  Luik tänas senaatoreid Euroopa heidutusinitsiatiivi  (EDI) eest, mille raames toetatakse liitlaste, sealhulgas Eesti kaitsevõimet taristu ehitamise ja sõjatehnikaga.  Ta  rõhutas, et Eesti kaitsekulutuste tase võimaldab kasutada USA abi efektiivselt,  Eesti oma pikajaliste plaanide toetuseks.  Kaitseminister ja senaatorid arutasid ka USA ja Eesti väga tihedat koostööd küberkaitses.

Ühendriikide delegatsiooni kuulusid  vabariiklastest senaatorid Richard Burr, Susan Collins, Jerry Moran ja Richard Blunt.

2014. aastal loodud Euroopa heidutusmeetmete programmi (EDI) eesmärk on suurendada USA kohaolekut Euroopas selle julgeoleku tugevdamiseks. Eestisse on programmi raames eraldatud Ämari lennubaasi ja Tapa linnaku arendamiseks kokku üle 32 miljoni dollari.

Eestil on Ameerika Ühendriikidega tugevad sidemed nii poliitilisel kui sõjalisel tasandil. Ühendriikide üksused viibivad siin regulaarselt õppustel, pikaaegsed suhted on ka Marylandi rahvuskaardiga.

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee